Historie z Pasją

0
825
GAIA

Od Muzeum Techniki do Muzeum Sakralnego…

Miasto idealne, Miasto Renesansu, Padwa Północy, Miasto Arkad a ostatnio Twierdza Otwarta, tak najczęściej określa się miasto Zamość. Wiele osób „wpada” tutaj na chwilę, pokręci się po Rynku Wielkim, Rynkach Solnym i Wodnym, zajrzy do Katedry i czasami na Bastion VII, ewentualnie „w wersji z dziećmi” idzie się jeszcze do ZOO. Najczęściej na tym zwiedzanie się kończy. A Zamość ma wiele swoich tajemnic i ciekawostek, którymi może się podzielić z dociekliwym zwiedzającym.

Ratusz kryje w sobie Trasę Podziemną Oficyn Ratusza, która ukazuje odkryte podczas remontu urządzenia hydrotechniczne i prezentuje historię zamojskiego Ratusza, dodatkowo wyjaśnia skąd wzięła się na Rynku Solnym kotwica. Najpiękniejsze w Rynku Wielkim Kamieniczki Ormiańskie kryją Muzeum Zamojskie, w którym można nie tylko oglądać wystawę historyczną, archeologiczną, etnograficzną i czasowe, ale także można podziwiać wspaniałe wnętrza kamienic ormiańskich, portale wejściowe, polichromie i belkowane sufity. Wschodnia pierzeja Rynku Wielkiego kryje kolejne dwie ciekawostki. Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej (Rynek Wielki 6), jedno z dwóch takich muzeów w Polsce, kryjące wiele ciekawych eksponatów oraz nieopodal Aptekę Rektorską założoną w 1609 roku przez rektora Akademii Zamojskiej Szymona Piechowicza, która jest obecnie najstarszą działającą apteką w Polsce (Rynek Wielki 2). Na piętrze kamienicy Piechowiczowskiej znajduje się Izba Aptekarska, którą przy odrobinie szczęścia też można zwiedzić. W sąsiednim podcieniu przy ul. Staszica 15 znajduje się wyjątkowe Muzeum Fotografii prowadzone przez człowieka z Pasją pana Adama Gąsianowskiego, który w 3 sieniach kamienic przyrynkowych ma Galerię Starej Fotografii. Podążając dalej tym samym podcieniem można zajrzeć do Biura Wystaw Artystycznych (BWA) albo do Galerii Fotografii „Ratusz” po przeciwnej stronie rynku, w Ratuszu właśnie. Miłośnicy twierdz i militariów mogą udać się do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, gdzie w Prochowni czeka projekcja 5D przedstawiająca historię zamojskiej twierdzy, w Arsenale oprócz uzbrojenia można spotkać ducha Andrea Dell Aqua a także odwiedzić Pawilon pod Kurtyną.

Zaproszenie na II Turystyczną Majówkę.

 

Po drugiej stronie miasta warto wybrać się na Trasę Turystyczną w Bastionie VII, która przeprowadzi nas dawnymi galeriami strzeleckimi i kazamatami a na plateau Bastionu VII w sezonie można postrzelać z łuku i armat zdobywając patent puszkarski. Natomiast z Nadszańca można spojrzeć na Zamość z góry. To samo można zrobić z dzwonnicy katedralnej, a będąc tam trzeba koniecznie obejrzeć Katedrę i Muzeum Sakralne, które skrywa niezwykłe eksponaty od ornatów, obrazów, relikwiarzy do jedynej zachowanej alby koronacyjnej króla Polski – Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wypada tu także wspomnieć o Centrum Kultury „Synagoga” w przepięknej sefardyjskiej synagodze, której wnętrze także można podziwiać.

Oprócz tego w Zamościu mogą zachwycić pełne barw i zieleni podwórka, w których cieniu można miło spędzić czas. „Mostki miłości” w obrębie Bastionu I zachęcają do romantycznego spaceru z widokiem na południowe mury Twierdzy Zamość. Kazamaty skrywają jeszcze wiele tajemnic. W bastionie II można oglądać wystawę „Koronki, tiurniury, aksamity… kostiumy od końca XVI do XX w.” Park Miejski zachęca miłą oku zielenią, szumiącymi fontannami na stawie a w Kojcu przy Starej Bramie Lubelskiej można oglądać makietę miasta. Do odwiedzin zachęcają także miejsca z pasją i pomysłem, jak Bańka Mydlana przy Nadszańcu, Szkoła Życia na ulicy Bazyliańskiej czyli nietuzinkowa księgarnia, na Rynku Solnym Zamojska Manufaktura Słodyczy Tęcza i Galicya Cafe (kawiarnia z własną palarnią kawy), liczne galerie i sklepiki.

Wychodząc trochę poza mury Twierdzy Zamość warto odwiedzić szacowne, bo założone w 1918 roku ZOO, najstarszą działającą orkiestrę w Polsce (Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Nowej Bramie Lwowskiej), Galerię Rzeźby prof. M. Koniecznego w dawnym kasynie kozackim, Centrum Kultury „Stylowy” razem z Zamojskim Centrum Wystawowym i niezwykłą kolekcją, również unikatową na skalę Polski „Szachy Świata” (ul. Odrodzenia 9). Stąd już blisko do Muzeum Diecezjalnego w budynku Kurii Biskupiej (ul. Jana Zamoyskiego 1). Ponadto około 600 m od południowych murów miasta znajduje się Rotunda – miejsce pamięci.

Dodajmy do tego bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, jak Zamojskie Lato Teatralne, Jarmark Hetmański, Szturm Twierdzy Zamość, Eurofolk, Jazz na Kresach, Piknik Historyczny oraz niezwykłe historie, których świadkami były prawie czterystupięćdziesięcioletnie mury to naprawdę otrzymamy Miasto Idealne, idealne do tego żeby spędzić tu dzień, dwa… a może zostać tu na dłużej…

Dominika Lipska – Turystyka z Pasją

Już 7 maja w sobotę od godz. 10.30 Stowarzyszenie Turystyka z Pasją zaprasza na II Turystyczną Majówkę w Zamościu organizowaną pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamościa. Rozpoczynamy polonezem, który zatańczą dla nas uczniowie z 9. Gimnazjum im. Mjr H. Dekutowskiego „Zapory”. W namiocie przy kwietniku do odbioru będą „Karty Odkrywcy Twierdzy Zamość”. Karta upoważnia do bezpłatnego wstępu do Muzeum Zamojskiego (Kamieniczki Ormiańskie), Muzeum Fortyfikacji i Broni: Arsenału oraz Galerii Pod Kurtyną, Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego, Muzeum Sakralnego i Dzwonnicy Katedralnej, na Wystawę „Koronki, tiurniury, aksamity” – w Bastionie II, do Kojca w Parku Miejskim, Muzeum Fotografii, Trasy Turystycznej w Bastionie VII, Trasy Turystycznej w Oficynach Ratusza, na ścieżkę dydaktyczną „Wspomnienie PRL-u” oraz na Wieżę Ratuszową. Na obie trasy turystyczne i na Wieżę Ratuszową mamy limitowaną liczbę miejsc. Rezerwacji na te trzy atrakcje można dokonywać wysyłając maila na adres [email protected] O godz. 14.30 spotykamy się na Plateau Bastionu VII na ognisku z kiełbaskami, które zapewnia nam Restauracja Renesans. Będziemy również spośród najwytrwalszych Odkrywców losować nagrody m.in. wycieczkę i nagrody książkowe ufundowane przez Biuro Podróży Quand oraz zestawy upominków od Urzędu Miasta Zamość.

Serdecznie zapraszamy.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments