Pamięci zamojskich Żydów

0
1226

Grupa Licealistów z II LO w Zamościu zaangażowała się w przywrócenie naszej pamięci historii dzielnicy żydowskiej w Zamościu.

Nowa Osada to jedna z większych, historycznych dzielnic Zamościa, które istniały stosunkowo do niedawna. Obejmowała obszar wokół Nowego Rynku oraz ulic Partyzantów i Lwowskiej, przebiegających przez jej centrum (południowo-wschodni fragment Zamościa). Gmina Nowa Osada istniała do 1956 roku.

Już w najbliższy poniedziałek 11 kwietnia, mijają 74 lata od pierwszej deportacji Żydów z zamojskiego getta.
W dwudziestu jeden wagonach podstawionych na „rampę buraczaną” przy ulicy Orlicz Dreszera, wywieziono około 2900 osób, które następnego dnia zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu.

Licealiści chcą przywrócić pamięć o tysiącach Żydowskich mieszkańców naszego miasta zamordowanych w czasie Zagłady. Aby upamiętnić te wydarzenia, 11 kwietnia o godzinie 17.00 na przestanku PKP Zamość Starówka, odbędzie się symboliczne zapalenie znicza, będzie przypomniana historia deportacji Żydów z zamojskiego getta.

Przystanek PKP Zamość-Starówka jest miejscem, gdzie przed siedemdziesięcioma czterema laty rozegrały się te tragiczne wydarzenia.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, „Szkoły Dialogu 2015”, zapraszają wszystkich, którzy chcą przywrócić pamięć o zamojskich Żydach.

fot. Nowa Osada – Przewodnik po nieistniejącym żydowskim mieście (facebook)

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments