Polska-Iran: podpisano porozumienie gospodarcze

0
1249
GAIA

 

Relacje polityczno-gospodarcze Polski i Iranu liczą sobie już 450 lat, ale teraz jesteśmy świadkami zupełnie nowego otwarcia. Do nawiązania intensywnych kontaktów gospodarczych zachęcali organizatorzy sympozjum gospodarczego „Polska i Iran, szansa rozwoju regionu”, które 22 lutego odbyło się w hotelu Koronnym w Zamościu.

Po tym jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się na zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych na Iran przed przedsiębiorcami z tych rejonów świata otworzyła się wielka szansa na istotny rozwój swojej działalności. Strona irańska jest bardzo zainteresowana nawiązaniem kontaktów gospodarczych m.in. z firmami z Zamojszczyzny, o czym przekonywał w poniedziałek Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu w Polsce.

– Myślę, że w obecnej sytuacji rozwinięcie stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami jest najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić. Widzę szansę dla przedsiębiorców działających w branży rolniczej, dla producentów maszyn górniczych, ale też dla podmiotów działających w transporcie kolejowym i drogowym. Mamy duże pole do popisu, tym bardziej, że Iran plasuje się w ścisłej światowej czołówce państw dysponujących zasobami ropy naftowej i gazu – powiedział ambasador Mehmanparast.

Dzięki staraniom m.in. pana ambasadora, województwo lubelskie nawiązało partnerską współpracę z irańską prowincją Chuzestan.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski wspomniał o nawiązaniu pierwszych kontaktów gospodarczych. W ubiegłym roku do Iranu wyeksportowano partię drzewek owocowych, a to ma być dopiero początek.

– Zdajemy sobie sprawę z potencjału, który jest do wykorzystania i wytypowaliśmy już kierunki współpracy. Od dwóch lat prowadzimy misje gospodarcze i jestem pewien, że zaprocentują one zarówno w obszarze eksportu jak i importu – powiedział marszałek Sosnowski.

Swoich nadziei nie krył także Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

– Dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej, gdzie z powodzeniem mogłoby powstać centrum logistyczne obsługujące przedsiębiorców z

Polski i Iranu. Atutem Zamościa jest linia kolejowa szerokotorowa, który stwarza szanse na intensyfikację współpracy – powiedział prezydent Wnuk.

Podczas konferencji prasowej doszło do podpisania porozumienia o współpracy Unii Szefów Firm Zamojszczyzny reprezentowanej przez prezesa Jacka Sochę a także Polsko-Irańską Izbą Handlową z prezesem Vahidem Tahery na czele.

– Podejmujemy konkretne działania na rzecz współpracy pomiędzy oboma krajami. Pierwsze efekty już są, ponieważ najbliższych dziesięciu dni jedna z firm z naszego regionu podpisze kontrakt opiewający na dziewięć milionów dolarów. Mogę jedynie powiedzieć, że jest to firma z branży rolno-spożywczej – powiedział Jacek Socha, prezes USzFZ.

Po zakończeniu konferencji prasowej rozpoczęło się sympozjum gospodarcze, którego celem było omówienie warunków współpracy pomiędzy oboma krajami. W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz firm, które są bardzo zainteresowane zaistnieniem na irańskim rynku. Jak podkreślił bowiem Vahid Tahery, prezes Polsko-Irańskiej Izby Handlowej, zapotrzebowanie Iranu na różnego rodzaju produkty i usługi jest bardzo duże.

Organizatorem sympozjum była Unia Szefów Firm Zamojszczyzny. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

 

komunikat nadesłany przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments