„Podwójna Aleja Sław”

0
1383

 

W zamojskiej „Alei Sław” po raz pierwszy tablicą pamiątkową zostanie uhonorowana para zasłużonych dla miasta artystów, aktorów i mecenasów sztuki teatralnej. W sąsiedztwie ubiegłorocznej tablicy Pawła Dudzińskiego uhonorowani zostaną patroni honorowi Zamojskiego Lata Teatralnego – Beata Ścibak i prof. Jan Englert.

Od upamiętnienia w „Alei Sław” mistrza Jana Machulskiego, twórcy ZLT minęło osiem lat. Po jego śmierci zrodziła się idea aby o patronat honorowy nad ZLT poprosić Beatę Ścibak i Jana Englerta.

Wybitne osobowości polskiego teatru jakimi są zamościanka Beta Ścibak i Jan Englert, w 2011 roku przyjęli patronat honorowy i opiekę merytoryczną nad sztandarowym przedsięwzięciem kulturalnym jakim jest organizowane od czterdziestu lat przez Zamojski Dom Kultury Zamojskie Lato Teatralne. Jan Englert podkreślił przy okazji 36. ZLT, że decyzję o objęciu patronatem tej największej dla naszego miasta uczty teatralnej, podjął ze względu na protekcję żony. Od razu przyznał także, że nie ma w zamiarze ingerowania w sferę programową festiwalu, gdyż to nie on, a Zamojski Dom Kultury „maluje swój fresk”. Im większe będą na to środki, tym są większe szansa żeby to była „Kaplica Sykstyńska” a nie graffiti na murze wyścigów konnych na Służewcu. Zaznaczył, że formuła teatru w wersji zamojskiej jest mu bliska.

”Zgodziłem się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu, ponieważ mnie zawsze wzruszają inicjatywy małych ojczyzn, uruchamiające lokalne społeczności. Takie, które likwidują gnuśność społeczną, dają możliwość wyjścia z kapci. ZLT jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń artystycznych”.

Wybitny aktor i reżyser, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, firmując ZLT swoim nazwiskiem, wspiera festiwal swoim dorobkiem artystycznym, ale nie stawia się w pozycji współtwórcy, oddając tym samym cześć Janowi Machulskiemu, dla którego Zamojskie Lato Teatralne było języczkiem uwagi.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zwrócił się listownie do Beaty Ścibak i Jana Englerta, prosząc o przyjęcie zaproszenia do „Alei Sław”: „Upamiętnienie pary zasłużonych dla miasta Zamościa artystów jest wyrażeniem wdzięczności za dotychczasową współpracę i nadziei, że dzięki tej pomocy Zamojskie Lato Teatralne stanie się prestiżowym przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską”.

Wśród dotychczas wyróżnionych osób są: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny i Paweł Dudziński. To wybitni przedstawiciele polskiej kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją twórczość artystyczną i naukowa pasję przyczyniają się do kształtowania wizerunku miasta jako miejsca magicznego, nowoczesnego i otwartego.

Uroczystość w „Alei Sław” z udziałem Beaty Ścibak i Jana Englerta odbędzie się w połowie czerwca 2016 r., w trakcie 41. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego. Dwie tablice pamiątkowe z brązu wykona, tak jak w latach poprzednich Bartłomiej Sęczawa – artysta rzeźbiarz.

„Aleja Sław” jest od samego początku autorskim pomysłem Teresy Madej, zamojskiej przewodniczki i współtwórczyni portalu www.zamosconline.pl Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym tegorocznej „Alei Sław”. O terminie oraz scenariuszu uroczystości będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

cag.

 

tekst nadesłany: Teresa Madej
Zdjęcia: Renata Bajak

Poprzedni artykułUczniowie zamojskiego Ekonomika zwiedzili Wiedeń
Następny artykułNiech moc będzie z Wami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments