Charytatywne Andrzejki

0
1396

Zbliżające się Andrzejki to doskonała okazja, aby spotkać się ze znajomymi i świetnie się bawić. Chcielibyśmy zachęcić Państwa, aby w tym roku połączyć przyjemne z pożytecznym. 29 listopada w Klubie Broadway odbędzie się impreza charytatywna, z której dochód pomoże w leczeniu dwudziestoletniego Mateusza Drozdowskiego.

 

1437639047
Mateusz Drozdowski pochodzi z Horyszowa Polskiego, od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Jego choroba atakuje zarówno układ oddechowy, jak i pokarmowy. Sukces w leczeniu zapewnić może jedynie systematyczne przyjmowanie leków, rehabilitacja, wysokokaloryczna i wysokobiałkowa dieta. Ostatnie dwa lata to czas, kiedy choroba jest dla Mateusza bardzo niełaskawa i szybko postępuje, zaostrzyły się objawy. U Mateusza pojawiają się częste, przewlekłe zapalenia oskrzeli powodujące nieodwracalne zmiany w płucach, wystąpiła marskość wątroby, zapalenie zatok przynosowych i żylaki przełyku.
Długotrwała choroba i ciągłe przyjmowanie leków doprowadziły to tego, że u Mateusza wystąpiła  znacząca lekooporność. Przyjmowane antybiotyki nie działają. Mateusz każdego miesiąca skazany na hospitalizację. Światełkiem nadziei jest nowoczesna terapia lekiem TOBI. Leczenie nie jest refundowane przez NFZ, miesięczny koszt to 7500 złotych. Dodatkowy wydatek to 2500 zł pokrywające koszty rehabilitacji i pozostałych leków. Włączenie nowego leku pomoże spowolnić chorobę i oddalić w czasie przeszczep płuc.
Mateusz nie poddaje się walczy każdego dnia o każdy oddech.
Rodzina, narzeczona, przyjaciele i znajomi włączyli się w zbiórkę pieniędzy na leczenie Mateusza. Zapraszają na Andrzejki do Broadwayu. Koszt biletu to tylko 10 zł, szczegóły imprezy na plakacie.

Inna możliwością pomocy jest przekazanie 1% swojego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Zbiórkę pieniędzy dla Mateusza prowadzi Fundacja MATIO – Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe należe w rubryce KRS wpisać 0000097900 z dopiskiem “dla Mateusza Drozdowskiego”

Fundacja MATIO od 24.11.2008 posiada status organizacji pożytku publicznego,

 

Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF, zwłóknienie torbielowate) jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich chorób chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza że w miare jej postępowania następuje dysfuncja różnych narządów wewnętrznych. Przyczyną choroby jest mutacja genu odpowiedzialnego min. za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR (cystic fibrosis transmembrane conductance rebulator). Gen choroby umiejscowiony jest (i przenoszony dziedzicznie) w długim ramieniu chromosomu VII. Istnieje wiele odmian genu mukowiscydozy, w roku 1995 Instytut CFGAC zarejestrował ponad 1000 mutacji (w chwili obecnej rozróżnia się około 2000). Najczęściej występuje mutacja delta F 508; jest ona prawdopodobnie czynnikiem decydującym o niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym). Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową, objawiającą się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z następowymi zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Gruczoły potowe wydzielają pot o podwyższonym stężeniu chloru i sodu (tzw. “słony pot”). Według najnowszych badań co 25 osoba jest nosicielem uszkodzonego genu powodującego mukowiscydozę.

Poprzedni artykułBasen znów czynny
Następny artykułPomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments