Lekcja „żywej historii” w Berlinie

0
1394

W dniach 7.11.2015 – 15.11.2015 uczniowie z Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu i II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu wzięli udział w projekcie Internation Youth Meeting – Batteries for the Wehrmacht. W międzynarodowym spotkani mogli wziąć udział tylko najlepsi uczniowie. Do Berlina pojechali: Patrycja Kramarczyk, Grażyna Bryk, Dominika Kłyż, Aleksandra Pyś oraz Jakub Burdzy. Z ramienia Bursy koordynatorem projektu i opiekunem grupy była p.Katarzyna Chmura.

Projekt zrealizowany był na terenie Centrum Dokumentacji Obozu Pracy Przymusowej (Nazi Forced Labour Documentation Centre) Fabryki Baterii Pertrix w Berlinie. Uczniowie z Zamościa jako jedyni reprezentowali Polskę, było to pierwsze spotkanie młodzieży. W projekcie brali udział także uczniowie z Wiednia (Austria) i Berlina (Niemcy). Projekt został sfinansowany przez Fundację „Johanna Quandt Foundation”. Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu została zaproszona do udziału w projekcie ze względu na współpracę z Fundacją Polsko – Niemieckie Pojednanie. Współpraca dyrektora Bursy – p.Waldemara Leszczyńskiego i przewodniczącego Fundacji p.Dariusza Pawłosia zaowocowana kolejnym wspólnie realizowanym projektem.

Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu dużo wcześniej, czytając i omawiając biografie osób przebywających w Obozie Pracy Przymusowej w Berlinie podczas II wojny światowej. Wśród pracowników przymusowych znaleźli się także mieszkańcy Zamojszczyzny- p.Czesława Daniłowicz i p.Janina Łyś.

Młodzież podczas spotkania w Berlinie przygotowywała spektakl – The staged reading, który został zaprezentowany podczas Otwarcia Centrum Spotkań Młodzieży na terenie obozy pracy przymusowej w dniu 12.11.2015 r. oraz Dni Otwartych nowej wystawy poświęconej byłym pracownikom w dniu 14.11.2015 r.

Uczestnicy mieli możliwość spotkać się z byłymi pracownikami przymusowymi: Piet de Ruiter z Holandii oraz Marią i Teodorem Kocur z Ukrainy oraz z ich rodzinami. Jak przyznają sami uczniowie mieli do czynienia z „żywą historią”, a nie faktami przeczytanymi w podręcznikach.

Nawiązana współpraca będzie początkiem kolejnych projektów realizowanych z Centrum Dokumentacji Obozu Pracy Przymusowej w Berlinie.

W najbliższym czasie w Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt, podczas którego młodzież zamojskich szkół ponadgimnazjalnych pozna losy Polaków w czasie II wojny światowej i odkryje nieznane karty historii XX wieku.

 

źródło: materiał nadesłany

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments