Energia ze słońca

0
1503
GAIA

Zamojskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przygotowuje dokumentację przetargową na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych.  każda z instalacji ma mieć moc  1MW. Wytworzona energia z jednej elektrowni może zasilić około 200 gospodarstw domowych.

Magistrat znalazł dwie optymalne lokalizacje dla tych instalacji. Jedna z nich będzie zlokalizowana na terenie starego składowiska odpadów w Dębowcu, druga – na terenie Oczyszczalni Ścieków w Zamościu.

Wykorzystanie w ten sposób zamkniętego wysypiska jest o tyle ważne, że tego typu opuszczone tereny, podobnie jak byłe oczyszczalnie ścieków czy zbiorniki wodne elektrowni, mogą stwarzać gminom problemy. Środowiskowe i fiansowe. Dlatego warto szukać rozwiązań, które pomogą odpowiednio zagospodarować te nieużytkowane obszary. – Inwestując w farmy fotowoltaiczne gminy mogą zapewnić sobie całkowite zaopatrzenie w prąd, mając przy tym na względzie aspekty ekologiczne.

Od maja tego roku funkcjonuje farma słoneczna na terenie zamkniętego wysypiska śmieci w Ustroniu Morskim. Wyprodukowana tu energia obniża wydatki gminy na prąd nawet o 80-90 procent. To pierwsza taka inwestycja w Polsce.

Największa w Polsce Farma Fotowoltaiczna o mocy 1,32 MW posadowiona jest na dawnym śmietnisku w Tomaszowie Lubelskim. Jej wykonawca to zamojska firma Solar Park Zamość z Płoskiego.
Wygląda na to, że zaplanowana inwestycja plasuje się w ścisłej czołówce projektów fotowoltaicznych w Polsce.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments