Krystyna Kofta motywuje

0
1175
PHOTO: WOJTEK OLSZANKA/EAST NEWS WARSZAWA 3.6.2009 GOSCIE PROGRAMU DZIEN DOBRY TVN NZ: KRYSTYNA KOFTA
GAIA

Biblioteka Gminna Gminy Krynice przystąpiła do akcji organizowanej przez Fundację Orange.
Spotkanie odbędzie się 22 października o godz. 11.00
Gościem tego wirtualnego spotkania będzie Krystyna Kofta, malarka, pisarka i felietonistka.

Cel projektu: akcja e-motywacja
Celem projektu jest  aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. Uczestnicy akcji: e-motywacji zostaną zaproszeni do udziału w przygodzie z odkrywaniem…siebie! Dodamy odwagi i uzupełnimy zapasy energii przydatne do życia aktywnego i spełnionego. Zaprosimy seniorów do spotkania „tuż za rogiem” – w przyjaznej atmosferze publicznej biblioteki, ośrodka kultury czy Pracowni Orange! Wspólnie zmotywujemy się do działania! 

W spotkaniu można uczestniczyć on-line. Szczegóły transmisji znajdują się TUTAJ

Krystyna Kofta urodziła się 23 grudnia 1942 roku w Poznaniu, gdzie ukończyła liceum plastyczne. Następnie przez rok studiowała w Toruniu malarstwo. Jest absolwentką filologii polskiej na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Debiutowała na łamach „Kultury” opowiadaniem Lustro (1976). Od tego czasu słynie jako autorka powieści: Wizjer (1978), Wióry (1980, wydanie zmienione W.A.B. 2006), Pawilon małych drapieżców (1988), Ciało niczyje (1988), jak również zbioru opowiadań Człowiek, który nie umarł (1990). W 1992 roku radziła kobietom Jak zdobyć, utrzymać i porzucić mężczyznę.Wraz z Małgorzatą Domagalik napisała Harpie, piranie i anioły (W.A.B. 1997). W roku 1998 W.A.B. wydało Złodziejkę pamięci, a 3 lata później Krótką historię Iwony Tramp (W.A.B. 2001) – pierwszą polską powieść internetową. W międzyczasie wydała także książkę Wychowanie seksualne dla klasy wyższej, średniej i niższej (W.A.B. 2000) z rysunkami Andrzeja Czeczota. W 2003 roku nakładem W.A.B. ukazała się najbardziej osobista z jej książek: Lewa, wspomnienie prawej. Z dziennika (wyróżniona podczas 12. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek). Na jej podstawie powstał monodram w reżyserii Tomasza Obary, wystawiany przez Teatr im. Wilama Horzycy z Toruniu. Kofta napisała też Monografię grzechów. Z dziennika 1978–1989 (W.A.B. 2006).

Z powodzeniem tworzy wiele scenariuszy filmowych, książek publicystycznych i dramatów. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługuje jej dramat Pępowina, który ukazał się w zbiorze Eastern Promise. Seven Plays from Central and Eastern Europe (1999). Za słuchowisko radiowe Stare wiedźmy otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” 2007. W tym samym roku we Frankfurcie nad Odrą odbyła się premiera jej sztuki Salon profesora Mefisto.
Jako felietonistka współpracuje z czasopismami „Twój Styl” i „Nowe Książki”. Maluje, rysuje i pasjonuje się polityką.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments