Święto Seniora

0
1373

 

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Według danych GUS i Eurostatu ta grupa społeczeństwa dynamicznie rośnie. Według prognoz demografów, do 2020 r. seniorzy będą stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa. Święto ustanowione zostało 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rok 1999 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Seniorów pod hasłem „Społeczeństwo otwarte dla wszystkich pokoleń”.

Polskie środowiska senioralne tworząc Obywatelski Parlament Seniorów.

Komisja Polityki Senioralnej funkcjonuje w Sejmie od maja 2014 roku. Przewodniczącym Komisji jest poseł Michał Szczerba. 11 września br. Sejm przyjął ustawę o osobach starszych, która była komisyjną inicjatywą ustawodawczą. Zgodnie z nowymi przepisami – rząd będzie zobowiązany do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce oraz przedstawiania Sejmowi i Senatowi informacji w tej sprawie do 31 października każdego roku.

Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego pojęcia osoby starszej, czyli takiej, która ukończyła 60. rok życia, oraz polityki senioralnej, zdefiniowanej jako ogół działań organów administracji publicznej oraz innych organizacji i instytucji, które realizują zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

W Zamościu działa Klub Aktywnego Seniora „Magiczny Ogród”, prowadzony przez Dorotę Margol. Klub powstał z inicjatywy grupy osób działających społecznie, które chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą, umiejętnościami oraz czasem. Klubowicze, dzięki organizowanym przez Panią Dorotę zajęciom, mają możliwość aktywnego spędzania czasu, wspólnych wycieczek i wyjazdów. Zamojscy Seniorzy spotykają się w każde czwartkowe popołudnie, uczestnicząc w tematycznych zajęciach. W ciągu kilkunastu ostatnich tygodni poznali tajniki sztuki masażu, aspekty terapii przy pomocy pijawek, czy chociażby sztuki japońskiej ilustracji. Mają za sobą już niezwykle ciekawe wyjazdy. W maju Seniorzy z „Magicznego Ogrodu” byli w Teatrze Pantomimy „Komprasowie” w Lublinie, zwiedzając przy tym urokliwą lubelską starówkę. W sierpniu, na zorganizowanej wycieczce do stolicy zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Pałac w Wilanowie. W minionym miesiącu zwiedzili winnicę „Czarnowoda” na Roztoczu, poznając tajniki winiarstwa w niezwykłych opowieściach Marcina Piotrowskiego – właściciela i pasjonata wina.
Aktywni Seniorzy trenują nordic walking, zbierają grzyby, urządzają potańcówki, uczą się obsługiwać smartfony, korzystają z internetu i facebooka.

Gratulujemy.

red. cag.
źródło: sejm.gov.pl
fot. Magiczny Ogród

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments