Podjęli europejskie wyzwanie

0
1006
fot. Krzysztof Łoza


„Twoje europejskie wyzwanie”

Laureatami konkursu”Twoje europejskie wyzwanie”, jako jedyni z Zamościa zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego z klasy IIj –Krzysztof Łoza, Inga Szczerbińska, Marcin Witkowski, którzy w Brukseli byli wraz z dyrektorem Zygmuntem Kamińskim.

To już druga edycja konkursu „Twoje europejskie wyzwanie”. Wzięło w nim udział blisko 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego woj. lubelskiego. Do finału zakwalifikowały się 24 trzyosobowe drużyny z opiekunami. Uczniowie mieli przedstawić swoje racje np. w kwestii pozyskania unijnej dotacji na lokalną inwestycję. Zmagania uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały zorganizowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana oraz Rektora UMCS prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego.
Podczas dwuetapowego konkursu zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą o Unii Europejskiej, funkcjonowaniu Parlamentu oraz historii integracji europejskiej. Wszystkie zgłoszone drużyny świetnie poradziły sobie z tym wyzwaniem, a 12 z nich zostało zaproszonych na wycieczkę do serca demokracji europejskiej – Brukseli.

Podczas trzech dni wizyty uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wszystkie sztandarowe miejsca w Brukseli. Przespacerowali się po Grand-Palce’u, zobaczyli Pałac Królewski, by wreszcie zwiedzić budynki Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Herman opowiedział uczestnikom o pracach parlamentu, padło wiele trudnych pytań, dotyczących między innymi imigracji. Wycieczkę zakończyła wizyta w Brugii.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments