BRATHANKI w Zamościu i nagroda dla JERZEGO HOFFMANA

0
1561

Wczoraj wieczorem Prezydent Magdalena Dołgan ogłosiła oficjalne zakończenie Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Na zamojskim Rynku Wielkim odbyła się uroczysta Gala Finałowa 3 Zamojskiego Festiwalu Filmowego – „Spotkania z historią”, którą poprowadziła prezenterka TVP – Anna Popek.

Spośród 49 filmów zgłoszonych do festiwalowego konkursu filmu dokumentalnego i reportażu wyłoniono zwycięzców i właśnie dzisiaj oficjalnie wręczono statuetki „Perła Renesansu”. Autorem projektu statuetki i wykonawcą jest Bartłomiej Sęczawa, zamojski artysta rzeźbiarz.

W kategorii reportaż, zwycięskim obrazem został „Kasanci z Jaty” Marii Wiśnickiej.  Wyróżnienia trafiły do Jacka Janczarskiego za „Sokratesa”.Jest to reportaż poświęcony Sokratesowi Starynkiewiczowi – rosyjskiemu generałowi pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy w latach 1875-1892. Drugim wyróżnieniem uhonorowano „Historię brudu” -Reportaż o higienie – od czasów starożytnych Greków i Rzymian.

Nagrodę główną za najlepszy dokument otrzymał film „Jeżeli zapomnimy o nich” Adama Sikorskiego. Wyróżnienie w tej kategorii to „Jaster. Tajemnica Hela” Małgorzaty Walczak i Marka Pawłowskiego – film o tragicznym losie niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu AK Stanisława Jastera, ps. Hel.

Przyznano dwie nagrody publiczności. W kategorii film dokumentalny – „Sieroty Wołynia – Córki Zamościa” Macieja Wojciechowskiego oraz za najlepszy reportaż „Pomnik trwalszy od spiżu. Komarów 1920” Przemysława Bednarczyka.

Przyznano również nagrodę specjalną za całokształt pracy na rzecz filmu historycznego. Z rąk Prezesa TVP Historia Tadeusza Doroszuka nagrodę odebrał reżyser Jerzy Hoffman.

Na zakończenie gali z koncertem wystąpił folkowy zespół Brathanki. W repertuarze znalazły się zarówno kultowe utwory Brathanków jak „Heniek” czy „Czerwone Korale”, ale również ciekawe aranżacje pieśni patriotycznych.

red.cag.
fot. Nowy Kurier Zamojski

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments