BRATHANKI w Zamościu i nagroda dla JERZEGO HOFFMANA

0
1565

Wczoraj wieczorem Prezydent Magdalena Dołgan ogłosiła oficjalne zakończenie Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Na zamojskim Rynku Wielkim odbyła się uroczysta Gala Finałowa 3 Zamojskiego Festiwalu Filmowego – „Spotkania z historią”, którą poprowadziła prezenterka TVP – Anna Popek.

Spośród 49 filmów zgłoszonych do festiwalowego konkursu filmu dokumentalnego i reportażu wyłoniono zwycięzców i właśnie dzisiaj oficjalnie wręczono statuetki „Perła Renesansu”. Autorem projektu statuetki i wykonawcą jest Bartłomiej Sęczawa, zamojski artysta rzeźbiarz.

W kategorii reportaż, zwycięskim obrazem został „Kasanci z Jaty” Marii Wiśnickiej.  Wyróżnienia trafiły do Jacka Janczarskiego za “Sokratesa”.Jest to reportaż poświęcony Sokratesowi Starynkiewiczowi – rosyjskiemu generałowi pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy w latach 1875-1892. Drugim wyróżnieniem uhonorowano “Historię brudu” -Reportaż o higienie – od czasów starożytnych Greków i Rzymian.

Nagrodę główną za najlepszy dokument otrzymał film „Jeżeli zapomnimy o nich” Adama Sikorskiego. Wyróżnienie w tej kategorii to “Jaster. Tajemnica Hela” Małgorzaty Walczak i Marka Pawłowskiego – film o tragicznym losie niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu AK Stanisława Jastera, ps. Hel.

Przyznano dwie nagrody publiczności. W kategorii film dokumentalny – „Sieroty Wołynia – Córki Zamościa” Macieja Wojciechowskiego oraz za najlepszy reportaż „Pomnik trwalszy od spiżu. Komarów 1920” Przemysława Bednarczyka.

Przyznano również nagrodę specjalną za całokształt pracy na rzecz filmu historycznego. Z rąk Prezesa TVP Historia Tadeusza Doroszuka nagrodę odebrał reżyser Jerzy Hoffman.

Na zakończenie gali z koncertem wystąpił folkowy zespół Brathanki. W repertuarze znalazły się zarówno kultowe utwory Brathanków jak „Heniek” czy „Czerwone Korale”, ale również ciekawe aranżacje pieśni patriotycznych.

red.cag.
fot. Nowy Kurier Zamojski

 

Poprzedni artykułTo oni bronili Twierdzy Zamość
Następny artykułBitwa nocna z hukiem!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments