Maja Komorowska i Anna Janko w Szczebrzeszynie

0
2099

W Szczebrzeszynie w ramach projektu „Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego” zorganizowanego przez Fundację Czułego Barbarzyńcy odbyły się niespieszne spotkania z Mają Komorowską i Anną Janko.

W kolejnym, czwartym już dniu festiwalowym, odbył się pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wesele” wg. Wyspiańskiego (1972r.). Przed projekcją kilka słów o kulisach powstawania filmu i współpracy z Wajdą powiedziała Maja Komorowska. Aktorka jest odtwórczynią roli Racheli w „Weselu”. Zdradziła kilka szczegółów o swoim warsztacie aktorskim. Oglądając film, widz teraz będzie wiedział, że Rachela tańcząc wokół tłumu inspirowała się lotem ćmy wokół świecy. Natomiast w scenie biegu pomogło jej wyobrażenie o ścianie płaczu oraz, że biegnie w stronę obozowego drutu kolczastego.
Maja Komorowska była wdzięczna za tak tłumną obecność, mimo upału. Po spotkaniu podpisywała książki.

Organizatorzy pozwolili tylko chwilę odpocząć w festiwalowym namiocie przy mrożonej kawie, bo za kilka chwil rozpoczęło się spotkanie autorskie z Anną Janko.

Anna Janko to pisarka, poetka, krytyk literacki, felietonistka, laureatka wielu wyróżnień i nagród literackich. Spotkanie poprowadził Tomasz Brzozowski z Czułego Barbarzyńcy. Rozmowa dotyczyła całości twórczości pisarki, ale skupiała się wokół najnowszego tytułu „Mała Zagłada”. Książka dotyka tragicznej historii rodziny pisarki, mieszkającej we wsi Sochy nieopodal Szczebrzeszyna. Jeden czarny dzień przekreślił wszystko. 1 czerwca 1943 roku Niemcy wystrzelali mieszkańców wioski, spalili domy, a na domiar okrucieństwa nadleciały samoloty.
Pozostał jeden dom, kilku dorosłych Soszan i kilkoro przerażonych dzieci, które na własne oczy widziały śmierć rodziców, rodzeństwa, sąsiadów i rówieśników. Wśród nich dziewięcioletnia Teresa Ferenc, matka Anny Janko. Fragmenty książki przeczytała Katarzyna Herman…. I cisza. Po takich słowach żadne zdanie wydaje się być nieodpowiednim.
Pogrążonym w zadumie i zasłuchaniu czytelnikom Pisarka opowiadała o dwuletnim okresie powstawania „Małej Zagłady”, o zbieraniu świadectw świadków wydarzeń z przeszłości, o walce z czasem by jak najwięcej skrawków historii uratować, o mozolnym przekopywaniu piśmiennictwa. Jeżeli ktokolwiek z uczestników nie czytał jeszcze książki, z pewnością zrobi to zaraz po powrocie do domu.
Anna Janko podzieliła się z czytelnikami wyznaniem, że w Szczebrzeszynie odpoczywa, lubi obserwować mieszkańców, patrzeć na miasteczko oczyma swego zamordowanego tego tragicznego poranka dziadka. A także o tym jak za pomocą opowiadania czytelnikowi losów swojej Matki, niejako rozlicza się ze swoim dziedzictwem i że był to trudny, wyczerpujący proces.
Uczestnicy spotkania usłyszeli także opowieść o rodzicach poetach czytających wiersze każdego ranka w czasie dzieciństwa „Anetki Poetki”, bo tak była nazywana przez rówieśników w rodzinnym Rybniku.
Na zakończenie Anna Janko przeczytała przezabawny rozdział książki dla dzieci: „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy.”

13 sierpnia spotkania z poetką Urszulą Kozioł oraz dwukrotnie uhonorowanego Nagrodą Nike Wiesławem Myśliwskim.
14 sierpnia w Szczebrzeszynie goszczą: pisarka i dziennikarka Katarzyna Bonda, autor sztuk teatralnych i prozaik Eustachy Rylski oraz pisarz Marek Kochan.
15 sierpnia spotkamy gości zagranicznych: hiszpański poeta, nowelista i tłumacz Abel A. Murcia Soriano oraz włoski eseista i tłumacz wielu dramaturgów polskich Francesco Groggia  oraz Stanisława Celińska.
16 sierpnia gratka dla najmłodszych z Grzegorzem Kasdepke oraz oficjalne zakończenie

Zachęcamy do skorzystania z jakże wielu jeszcze możliwości spotkania wielkich postaci w kameralnej atmosferze szczebrzeszyńskiego festiwalu.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments