65 Rocznica Likwidacji Klasztoru w Radecznicy

0
2889

65 Rocznica Likwidacji Klasztoru, Gimnazjum i II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej – inscenizacja potyczki partyzanckiej – Radecznica.

Gościem specjalnymi był Henryk Atemborski ps. “Pancerny”., w okresie wojny związany był z partyzantką ziemi kieleckiej. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany.

Oraz kpt. Zbigniew Matysiak, ps. 27, Cowboj, Dym Harcerz, żołnierz, więzień polityczny, kolarz, rajdowiec. Od 1943 roku członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. Od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafia do oddziału „Romana” zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Został aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Był osadzony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, w więzieniu na Zamku Lubelskim, w wiezieniach w Sieradzu i Mokotowie, skąd po amnestii, w maju 1947 roku, wrócił do Lublina.

Ponadto odbył się festyn rodzinny, prezentacja sprzętu wojskowego i zabytkowych motocykli, punkt gastronomiczny, obozowisko partyzanckie z kuchnią, wystawa poświęcona Marianowi Pilarskiemu ps. “Jar” oraz inne atrakcje.

Poprzedni artykułOdsłonięcie tablicy Pawła Dudzińskiego.
Następny artykułShakespeare w parku.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments