Zamość w odrodzonej Rzeczpospolitej

0
236
Fot. nadesłane
reklamakasastefczyka sepator provident sepator yamahaszkola sepator

Rocznica 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mobilizuje nas do do rozważania fenomenu polskiej tożsamości, która przetrwała 123 lata zaborów, do germanizacji i rusyfikacji naszych terenów. 

Historia ważna jest dla funkcjonowania każdego narodu, tworzy wspólnotę, zakorzenia w przeszłości, pozwala wyciągnąć wnioski z wielowiekowych doświadczeń kolejnych pokoleń, którzy stoją przed nowymi współczesnymi wyzwaniami dziejowymi. 

Bardzo ważną rolę w tym procesie pełnią zabytki, nasze narodowe dziedzictwo, zachowane do naszych czasów świadectwa życia i twórczości naszych ojców i dziadków oraz wydarzeń kształtujących losy Państwa i wspólnoty narodowej. Zabytki niczym kotwice pamięci przypominają kolejnym pokoleniom Polaków o historii naszej Ojczyzny. Ta wyjątkowa rola zabytków zobowiązuje nas do zachowania ich w jak najlepszym stanie i przekazania następnym pokoleniom. 

Świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości stało się okazją do podkreślenia roli zabytków w kształtowaniu tożsamości narodowej. W Zamościu organizujemy z tej okazji Konferencję naukową z udziałem władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Przypomnimy ludzi zasłużonych dla administracji konserwatorskiej, opowiemy o pracach przy rewitalizacji obiektów na przykładzie miast Krakowa i Zamościa. Przedstawimy bieżące problemy konserwatorskie w obiektach obecnie realizowanych, kościoła O. Franciszkanów i Wikarówki w Zamościu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sali Consulatus zamojskiego ratusza 20 września o godz. 10.00. 

Maria Gmyz 

Z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here