Poetka z II LO

0
1050
reklamakasastefczyka sepator provident sepator yamahaszkola sepator

 

17 maja 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu, w Młodzieżowej Galerii Wieszak, odbyło się otwarcie wystawy inaugurującej projekt ,, Aby zachować pamięć o ludziach i ich czynach’’ (będący częścią obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły). Na wystawie została przybliżona postać Urszuli Kozioł, poetki, pisarki, autorki felietonów i utworów dramatycznych dla dzieci i dorosłych, absolwentki II LO.
Podczas wernisażu z udziałem nauczycieli i uczniów przybliżone zostały losy i twórczość poetki.
Wystawę będzie można oglądać do końca maja 2016 r.

Urszula Kozioł otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Poetka została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi (1974) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981).
W roku 2006 jej książkę „Supliki” nominowano do nagrody literackiej Nike, jak również do Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W roku 2008 była ponownie nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tomik „Przelotem”. W roku 2011 Urszula Kozioł otrzymała nagrodę Silesiusa za całokształt pracy twórczej.
Profesor Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury, mówił wówczas:
„Jej twórczość zwraca uwagę swoistym językiem, stylem i związkami z tradycją. Charakteryzuje się również pewnymi pytaniami natury filozoficznej: kim jestem?, czym jest świat?, oraz pytaniami o realność świata i czasu.”
Poetka jest również doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (11 kwietnia 2003) oraz honorową obywatelką Miasta Biłgoraj (2010).
Stanisław Barańczak pisał o tej poezji:
„Świat człowieka i świat natury są przedstawione w wierszach Urszuli Kozioł jako światy niebezpiecznie odizolowane i wrogie: jeśli coś je łączy, to stosunek wzajemnej nieustępliwej walki, wskutek której człowiek współegzystuje z przyrodą w stanie chwiejnej równowagi, w każdej chwili mogącej się przeważyć ku jego zgubie.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here