reklamapielgrzymka provident yamahaszkola

Dzisiaj w niedzielę, 18 sierpnia w Starym Zamościu rolnicy z całego powiatu zamojskiego dziękowali za otrzymane plony. Starostami tegorocznych Dożynek Gminno-Powiatowych byli Anna Karpowicz i Jan Madyniak. Wydarzenie muzycznie uświetnił koncert gwiazdy disco polo – Czadoman.

Obchody święta plonów rozpoczeły się o godz. 10.00 uroczystym korowodem. W tradycyjnym korowodzie dożynkowym, który przemaszerował na centralny plac dożynkowy (Stadion przy Szkole Podstawowej), uczestniczyli przedstawiciele i delegacje wszystkich 15 gmin Powiatu Zamojskiego.

Najbardziej zasłużeni rolnicy Powiatu Zamojskiego zostali uhonorowani odznaczeniami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” jest nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z własnej inicjatywy lub na wniosek m. in. organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka ta może być nadana osobom fizycznym, również cudzoziemcom, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaka jest nadawana jednokrotnie. Na wniosek Starosty Zamojskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał honorowe odznaki 28 wyróżniającym się rolnikom z terenu Powiatu Zamojskiego.

Na czele korowodu stanęli starostowie dożynek – rolnicy reprezentujący GMINĘ STARY ZAMOŚĆ: Starościna Pani ANNA KARPOWICZ i Starosta Pan JAN MADYNIAK, którzy zaszczytu wyboru na starostów uroczystości Święta Plonów dostąpili dzięki swej pracy i uzyskanym wynikom.

Pani Anna wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Wierzba o powierzchni 75 hektarów, specjalizują się w produkcji roślinnej. Główne zasiewy to rzepak, pszenica, kukurydza oraz plantacja buraka cukrowego. Dodatkowo Państwo Karpowiczowie zajmują się sadownictwem. Na 6 hektarowym areale mają drzewka owocowe jabłoni, wiśni, czereśni i grusz. Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w kombajn zbożowy, 4 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący.

Pan Jan z miejscowości Udrycze-Koniec wraz z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 89 hektarów, także specjalizują się w produkcji roślinnej. Głównymi zasiewami są: rzepak, pszenica ora kukurydza na ziarno. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w 2 kombajny zbożowe, 4 ciągniki i sprzęt towarzyszący. Dodatkowo Pan Jan aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowości i gminy Stary Zamość.

Po uroczystym otwarciu dożynek i wręczeniu odznaczeń odbyła się msza święta, a po niej przemówienie wygłosił  m.in. wicepremier Jacek Sasin i Europoseł Beata Mazurek oraz inni zaproszeni goście. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór „Sitanianie” z Sitańca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna pod batutą Ryszarda Gryciaka. 

Po zakończeniu części religijno-obrzędowej rozpoczął się festyn rekreacyjno – sportowy.

Dożynkom towarzyszyła wystawa rolnicza oraz wystawa sztuki ludowej.

Na tegoroczne Gminno – Powiatowe Święto Plonów zapraszali: Starosta Zamojski – Pan Stanisław Grześko oraz Wójt Gminy Stary Zamość – Pan Waldemar Raczyński.

Poniżej nasza fotorelacja

 

Reklama

5 KOMENTARZE

    • JUż opadliśmy z sił od godziny 9.00 i na Czadomana nie starczyło sił. Ale może inni patroni medialni zrobili szerszą relację. Proszę popytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here