Czytali w „Żywej Bibliotece”

0
1151
reklamakasastefczyka sepator provident sepator yamahaszkola sepator

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” zorganizowało dzisiaj we współpracy z Książnicą Zamojska wydarzenie pod hasłem „Żywa Biblioteka”.

Mieszkańcy Zamościa i okolic mieli możliwość wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. Każdy „Czytelnik” mógł wypożyczyć „Książkę” na pół godziny i porozmawiać z nią w cztery oczy na temat zawarty w „tytule książki”. W programie wydarzenia znalazły się zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. W programie znalazły się także projekcje filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji.

Celem Żywej Biblioteki jest tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia oraz działanie na rzecz poszanowania praw człowieka. Ważnym aspektem jest również przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie. Udział w projekcie Żywych Książek, wolontariuszy/ek i czytelników/czek ma na celu kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności, ma zachęcać do zapoznawania się z prawami człowieka, a także zachęcać do krytycznego myślenia.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here