Dzień Ławnika Polskiego – obchody w Zamościu

0
443
-reklama-provident sepator yamahaszkola sepator dachy

Dzień Ławnika Polskiego

11 października w Sądzie Okręgowym w Zamościu odbyły się obchody „Dnia Ławnika Polskiego”. Jest to nowe święto ustanowione przez Stowarzyszenie Krajowej Rady Sędziów Społecznych. 

To pierwsze takie spotkanie w Zamościu zainicjowane przez Radę Ławniczą. W spotkaniu uczestniczył Prezes Sądu Okręgowego sędzia Jerzy Żurawicki. Podziękował wszystkim ławnikom, którzy jako przedstawiciele społeczeństwa zbliżają sądy do obywateli oraz zwiększają zaufanie i poparcie dla  działalności i bezstronności sądów. 

Ławnik nie musi swoim wykształceniem dorównywać sędziemu zawodowemu, ale ma uzupełniać jego wiedzę, a pomagając mu, jednocześnie sprawować społeczną kontrolę nad procesem sądowym. Swoim działaniem ma też zapobiegać mogącej się pojawić w pracy sędziów rutynie. Ławnik powinien być osobą świadomą swojej roli i spełniającą wymagania ustawy, chętną do wypełniania swych obowiązków, społecznikiem potrafiącym podzielić się swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym, osobą służącą pomocą sędziemu zawodowemu, a jednocześnie reprezentującą godnie obywateli w wymiarze sprawiedliwości. 

Reklamy

Podczas spotkania głos zabrała przewodnicząca obecnej Rady Ławniczej Alina Anasiewicz, która przedstawiła krótkie sprawozdanie z pracy Rady. Podkreśliła, że Rada spełnia niezbyt wdzięczną rolę, gdyż ma służyć interesom wszystkich ławników oraz pośredniczyć we wszystkich sprawach i pojawiających się problemach pomiędzy nimi a administracją Sadu. Problemów tych było sporo w związku z przeprowadzką do nowego gmachu Sądu, ale większość z nich udało się rozwiązać. Przewodnicząca, podziękowała pozostałym członkom Rady za wspólną pracę, a Prezesowi Sądu, za miłą współpracę, za życzliwość i poświęcony czas. Życzyła, by w następnej kadencji nie było żadnych problemów z ławnikami, by do Rady następnej kadencji, wybrane zostały osoby, które będą doskonale dbać o interesy całej społeczności ławników. Dziękując ławnikom za społeczną pracę na rzecz wymiaru sprawiedliwości złożyła też najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Prezes Żurawicki wraz z przewodniczącą Anasiewicz wręczyli wieloletnim, wyróżniającym się ławnikom listy gratulacyjne i nagrody książkowe.

Na zakończenie przy symbolicznym poczęstunku przygotowanym przez administrację Sądu odbyła się dyskusja i wymiana poglądów. 

Tekst: Rada Ławnicza

fot. Roman Śliwiński – członek Rady Ławniczej

 

Na zdjęciu od lewej prezes Sądu Okręgowego Jerzy Żurawicki wiceprzewodniczący Rady Ławniczej – Jakub Rosochacz oraz przewodnicząca Alina Anasiewicz.

 

-reklama-

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj