„Chodź, opowiem ci historię – Pomoc dla Ukrainy”

0
273

„Chodź, opowiem ci historię – Pomoc dla Ukrainy” – to tytuł międzynarodowego polsko – słowacko – litewskiego projektu młodzieżowego realizowanego przez zamojskie Stowarzyszenie HEureka Generator. Głównym działaniem w projekcie było spotkanie młodzieży, które odbyło się w dniach 29.04-07.05.2022 w Polsce, a jego namacalne rezultaty to: wywiady z ukraińskimi uchodźcami i zamojskimi wolontariuszami działającymi na rzecz uchodźców (ukażą się w postaci publikacji elektronicznej i papierowej), antywojenne ulotki oraz wystawa rysunków najmłodszych rezydentów punktu pomocowego przy ul. Zamoyskiego 62 w Zamościu.

  „Główny temat projektu zrodził się w naturalny sposób, ponieważ członkowie Stowarzyszenia działając z innymi wolontariuszami w punktach pomocowych dla uchodźców, codziennie stykali się z ludzkimi dramatami” – mówi Andrzej Smyk, prezes HEureki. – „Stwierdziliśmy, że powinniśmy zapoznać Europejczyków z tym, co się u nas dzieje, uświadomić im zło, jakim jest wojna i pokazać, jak potrzebna jest uchodźcom pomoc”.

– „Wspólnie z naszymi partnerskimi organizacjami ze Słowacji i Litwy postanowiliśmy spotkać się w Polsce, wysłuchać i spisać opowieści ukraińskich i polskich wolontariuszy pracujących w punktach pomocowych dla uchodźców oraz samych uchodźców. To informacje z pierwszej ręki, często bardzo traumatyczne. Ważne, by trafiły one do jak największej grupy odbiorców – dodaje Karolina Szczepanik, członkini zarządu HEureki.

Wywiady z wolontariuszami i uchodźcami zostały przeprowadzone 3 maja w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak”. Tutaj też została przygotowana wystawa.

 – „ Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu z radością zaoferowało pomoc w stworzeniu wystawy prac najmłodszych uchodźców z Ukrainy” – mówi Krystyna Rybińska-Smyk, wiceprezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu.  – „Jako organizacja, od lutego wspieraliśmy punkt pomocowy przy ulicy Zamojskiego 62, czasami 24 godziny na dobę. Pomagaliśmy zwłaszcza  w najtrudniejszych sytuacjach, gdy uchodźcy potrzebowali specyficznej pomocy związanej z konkretnymi przypadkami. Pomoc w zorganizowaniu  wystawy jest więc naturalnym następstwem naszych  działań”.

Uczestnicy projektu przygotowali też ulotki z antywojennymi hasłami, które rozdawali mieszkańcom Zamościa i turystom na Starym Mieście. Ich zaangażowanie było docenione i akceptowane.

Projekt realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’ we współpracy z organizacjami: Tavo Europa z Litwy, For Youth ze Słowacji oraz lokalnymi partnerami Heureki: Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr. 4  im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu, Szkołą Podstawową im. J. Słowackiego w Małochwieju Dużym,, II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i zamojskimi wolontariuszami.

Poprzedni artykułNarkotyki ukrył w… piecu kaflowym.
Następny artykułWeekend w Zamościu z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments