Po długiej przerwie do Zamościa powróciły zawody pływackie o Puchar Roztocza.

0
484

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, w zamojskiej krytej pływalni rozegrane zostały XV ogólnopolskie zawody pływackie o Puchar Roztocza. Głównym organizatorem przy wsparciu UM Zamość był UKS Orka Zamość a współorganizatorem OSiR Zamość.

Ostatecznie w zawodach wystartowało 119 zawodniczek i zawodników z 9 klubów. W porannym bloku zawodów pływacy startowali na dystansie 50 i 200 metrów wybranym stylem a po południu 100 m tym samym stylem i 100 m stylem zmiennym. Zawody odbywały się seriami na czas czyli bez względu na wiek. Liczył się tylko czas zgłoszenia na danym dystansie pod warunkiem, że figuruje on w rankingu europejskim. Po dopłynięciu zawodnicy klasyfikowani byli w trzech kategoriach wiekowych: 11 lat i młodsi, 12-13 lat i 14 lat i starsi. Zawodnik marzący o wygraniu Pucharu Roztocza musiał popłynąć na bardzo wysokim poziomie 50,100 i 200 metrów wybranym stylem(motylek, grzbiet, żabka lub kraul) a także 100 m stylem zmiennym. Uzyskane czasy przeliczane były na punkty z tabel FINA a zwyciężał ten, który uzyskał ich najwięcej bez względu na styl pływania. Poza tytułowymi Pucharami Roztocza można było jeszcze wywalczyć medale i tytuł najlepszej/najlepszego delfinisty, grzbiecisty, żabkarza czy kraulisty za sumę punktów z trzech startów(bez zmiennego). Medale przyznawane były też oddzielnie za 100 m stylem zmiennym.,

W klasyfikacji medalowej zamojska Orka z 66 medalami(21-18-27) uplasowała się na pierwszym miejscu przed Falą Kraśnik 24(14-3-7) i Avią Świdnik 38(13-16-9).

Złote medale zdobyli: Jakub Czerwiński-3, Mazur Maria-2, Shyian Polina-1, Bartkowska Martyna-3, Wyłupek Kasjana-3, Sękowska Hanna-4, Kahan Aleksander-3, Kędziera Maciej-2,

srebrne zdobyli: Jakub Czerwiński-1, Pylypchuk Artem-1, Hałas Maja-1, Shyian Polina-2, Cieśliński Juliusz-3, Bielak Ada-1, Grabysa Łucja-1, Matwiejczuk Kamil-3, Bondyra Paweł-3, Czajkowska Julia-1, Kędziera Maciej-1,

brązowe zdobyli: Pylypchuk Artem-2, Hałas Maja-2, Hentschel Laura-1, Shyian Polina-1, Zirebiec Kajetan-3, Wołoszyn Maciej-2, Mazur Alan-1, Bartkowska Martyna-1, Bielak Ada-1, Karpenko Yelyzaweta-1, Kicińska Emilia-2, Mazurek Wktor-3, Ferens Mikołaj-1, Czajkowska Julia-1, Kudyk Magda-1, Harbuz Milena-1, Kędziera Maciej-1, Kahan Stanisław-1, Baniak Igor-1.

W klasyfikacji najlepszych zawodniczek w stylu grzbietowym na miejscu 2 uplasowała się Maria Mazur a na miejscu 3 Maja Hałas(obie kat. 11 lat i młodsze), na miejscu 2 w kat. 14 lat i starsze uplasowała się Polina Shyian. Najlepszą kraulistką w kt.11 lat i młodsze została Hanna Sękowska a na 3 miejscu uplasowała się Julia Czajkowska. Najlepszą żabkarką w najmłodszej kategorii została Martyna Bartkowska a na miejscu 3 uplasowała się Ada Bielak. W kategorii 12-13 lat na trzecim miejscu uplasowała się Emilka Kicińska a najstarszą kategorię zdominowała Kasjana Wyłupek.

Wśród najmłodszych delfinistów najlepiej poradził sobie Jakub Czerwiński a na 3 stopmiu podium stanął Artem Pylypchuk. Wśród grzbiecistów 3 w najmłodszej kategorii był Kajetan Zirebiec, w kategorii 12-13 lat 2 był Juliusz Cieśliński a 3 Maciej Wołoszyn. Najlepszym kraulistą wśród najmłodszych został Aleksander Kahan a w kategorii 12-13 Maciej Kędziera. Pośród żabkarzy na drugim miejscu sklasyfikowany został 11 letni Kamil Matwiejczuk a na 3 miejscu Wiktor Mazurek, 2 miejsce w pośredniej kategorii zajął Paweł Bondyra.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Roztocza za wszystkie cztery konkurencje bez względu na styl, w najmłodszej kategorii wiekowej zdecydowanie wygrała Hania Sękowska,Orka Zamość-1227 pkt. przed Patrycją Tatarą z Avii Świdnik-1007 pkt. i Julią Czajkowską, Orka Zamość-907 pkt. Kategoria 12-13 lat: 1. Staszczak Hanna, Sparta Biłgoraj-1550 pkt. 2. Drzystek Milena, Orlik Przeworsk-1422 pkt. 3. Łyczak Martyna, Sparta Biłgoraj-1372 pkt. W kategorii najstarszej 14 lat i starsi triumfowała Surowiec Gabriela, Fala Kraśnik-1959 pkt. przed Shyian Poliną, Orka Zamość-1816 pkt. i Mileną Sosnówką z Fali Kraśnik-1698 pkt.

W rywalizacji chłopców w najmłodszej kategorii zwyciężył Fylypiv Dmitro, Fala Kraśnik-913 pkt. przed Tymonem Zawadzkim z Orlika Przeworsk-822 pkt. i Filipem Matys z Avii Świdnik-650 pkt.

Kategorie 12-13 lat wygrał Karol Słoma z Orlika Przeworsk-1353 przed Maciejem Kędzierą z Orki Zamość-1282 pkt. i Godlewskim Janem z Kraszaka Biała Podlaska-1046 pkt.

W najstarszej kategorii kolejność była następująca: 1. Patryk Lis, Avia Świdnik-2260, 2. Piotr Toczek, Kraszak Biała Podlaska-1785 pkt. 3. Michał Czeczko, Avia Świdnik-1709 pkt.

Emocji podczas zawodów nie brakowało, na niektórych twarzach malował się leciutki strach innym stres mocno podnosił tętno…głównie z powodu, że dla niektórych, szczególnie najmłodszych zawodników był to debiut na takich zawodach. Podczas dekoracji natomiast, gdzie na zwycięzców czekały pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe medale i nagrody rzeczowe, uśmiech nie schodził z twarzy!

Poprzedni artykułCzy quad dla dzieci to dobry pomysł na prezent?
Następny artykułMasz pomysł, jak ulepszyć Zamość? Miasto chce, byś się nim podzielił