Coraz więcej studentów uzależnionych od smartfonów

0
18

Nowoczesne technologie pomagają nam w wielu codziennych sprawach. Niestety czasem niosą ze sobą zagrożenia. Takie gryhazardowezadarmo czy same smartfony potrafią bowiem uzależniać. Przeprowadzone niedawno badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że nawet 40% młodych studentów może być uzależnionych od telefonu, co ma następnie wpływ na ich sen oraz naukę.

Coraz gorzej ze studentami

Opublikowane niedawno w USA badania w magazynie Frontiers in Psychiatry wykazało, że nawet 40% studentów jest uzależnionych od smartfonów, co wpływa na ich gorszą jakość snu.

W 2019 roku badacze z King’s College London przeprowadzili ankietę wśród 1043 studentów w kategorii wiekowej od 18 do 30 lat na temat korzystania ze smartfonów. Dotyczyła ona między innymi średniego dziennego czasu korzystania z urządzenia. Następnie zaś porównano wyniki ze średnią liczbą godzin snu w ciągu nocy podaną przez tych samych respondentów, a także z ogólną jakością ich snu. Badanie niestety wykazało, że 38,9% uczniów było uzależnionych od smartfonów. Wśród tych wszystkich osób aż 68,7% wykazywało słabą jakość snu, w porównaniu z 57,1% wśród osób, które nie kwalifikowały się do uzależnienia od telefonu.

Naukowcy odkryli także to, że studenci, którzy używali telefonu przez kilka godzin podczas zajęć byli najbardziej narażeni na uzależnienie. W dodatku osoby, które przestały używać urządzenia na godzinę przed snem, rzadziej się uzależniały w porównaniu z osobami, które przestały korzystać z urządzenia mniej niż 30 minut przed snem.

To nie koniec złych wieści, albowiem uzależnienie od smartfonów wiązało się również ze złym snem, niezależnie od czasu użytkowania. W czerwcu ubiegłego roku w Journal of Clinical Sleep Medicine zaprezentowano wyniki badań dotyczące związku między nadużywaniem smartfonów a snem u młodszych dzieci. Badanie wykazało, że nadmierne używanie smartfonów było związane z krótszym całkowitym czasem snu i jakością snu. Już od pewnego czasu specjaliści zalecają odłożenie telefonu przed snem. Korzystanie bowiem ze smartfona pobudza nasz umysł, a ponadto zazwyczaj wzrok przyzwyczaja się do światła z ekranu. Może to często powodować, że będziemy mieć problemy z zaśnięciem. Ostatecznie wpływa to na czas i jakość naszego snu.

Coraz więcej uzależnień

Przez dłuższy czas panowało przekonanie, że uzależnienia związane są wyłącznie z używkami. Mówiło się jedynie o narkomanii czy alkoholizmie. Tymczasem mamy do czynienia z coraz większą ilością uzależnień behawioralnych. W przypadku smartfonów powstało już nawet określenie – fonocholizm, które przez wielu specjalistów uznawane jest za chorobę cywilizacyjną.

Ciężko jest dziś jednak ustalić granicę między zwykłym a nadmiernym użytkowaniem telefonu. Ponieważ telefony stały się narzędziami multimedialnymi, wiele osób wykorzystuje je do pracy, rozrywki, komunikacji z innymi drogą online. U dorosłych nałóg ten jest mniej zauważalny, gdyż większość osób z lat 70. 80. czy 90. po prostu ominął boom technologiczny związany ze smartfonami. Te bowiem pojawiły się dopiero pod koniec I dekady XXI wieku. Problem zatem bardziej dotyka osób urodzonych na przełomie wieków, po 2000 roku. Badanie przeprowadzone zostało na studentach, którzy przecież znajdują się w przedziale 19-26 lat. Większość z nich zapewne miała do czynienia z komórkami i smartfonami od dzieciństwa.

Samo uzależnienie od telefonu przejawia się najczęściej niepohamowaną koniecznością, chęcią korzystania ze smartfona. Taki telefon zajmuje nie tylko umysł, lecz i ciało. Właśnie smartfony powodują zaniedbywanie naszych codziennych obowiązków. Stąd też biorą się problemy ze snem czy nauką u studentów. Ciężko dziś jest jednak dokładnie napisać, jak wygląda diagnozowanie i leczenie, gdyż zarówno sami specjaliści, jak i nauka nie zebrali dostatecznych danych, aby stworzyć odpowiednie modele.  

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments