Trzynaście medali Orki Zamość

0
584

W dniach 12-13 marca w Lublinie rozegrano pływackie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Ponieważ od dłuższego czasu nic w zasadzie nie jest takie jak było, więc zawody sportowe też. W związku z pandemią wiele imprez zostało odwołanych, jedne zostały przeniesione w czasie inne nie odbyły się w ogóle. Zimowy championat województwa w przeszłości odbywał się z założenia na basenie ,,krótkim”, 25 metrowym. Tym razem, aby zwiększyć możliwość startów kontrolnych zawodnikom marzącym o wypełnieniu minimum na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie, MS juniorów czy ME juniorów, wszystkie poważniejsze imprezy pływackie w Polsce, w tym też na lubelskiej Aqua odbywają się na długim basenie. Do Lublina ściągnęło więc wielu zawodników spoza województwa, którzy startując poza konkurencją sprawdzali swoją obecną formę między innymi Tomasz Polewka, Aleksandra Polańska czy Bartosz Piszczorowicz.

Ranking medalowy co nie było zaskoczeniem wygrał największy i najsilniejszy obecnie klub w województwie-AZS UMCS Lublin przed Falą Kraśnik i Piątką Lublin. Orka Zamość z 13 medalami (4-5-4) uplasowała się na miejscu 7.

Najmłodszym multimedalistą w drużynie Orki, startującym w kategorii 12-13 lat został Krzysztof Charkot. Zawodnik Orki wywalczył tytuł Mistrza Województwa Lubelskiego na dwóch dystansach: 100 (1:01.18) i 200 m stylem dowolnym (2:16.95). Wywalczył też 4 srebrne krążki na: 50 motylkiem-31.00, 50 dowolnym-27.38, 100 grzbietowym-1:13.70 i 200 m stylem zmiennym-2:35.34.

Złote medale i tytuły Mistrzyń Województwa Lubelskiego w kategorii open (12 lat i więcej) wywalczyły: Zuzanna Sioma na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2:27.51) i Julia Bednarz na 200 m stylem klasycznym (2:40.72). Obydwie zamojskie pływaczki w pokonanym polu zostawiły starsze i bardziej doświadczone zawodniczki, które mają już w dorobku medale Mistrzostw Polski Seniorów na tych dystansach. Zuzanna Sima, która coraz bardziej ukierunkowuje się na styl grzbietowy dorzuciła jeszcze właśnie w tym stylu dwa medale, srebrny na 50 m uzyskując czas 31.30 i brązowy na 100 m-1:08.59. Julia Bednarz, specjalistka stylu zmiennego a co za tym idzie bardzo wszechstronna zawodniczka dorzuciła medal brązowy na niezmiernie wymagającym dystansie 400 m stylem zmiennym-5:06.06.

Brązowy medal wywalczyła plasując się tuż za swoją koleżanką na 50 m stylem grzbietowym Katarzyna Szuper-31.57. Brązowy medal w kategorii męskiej 14-15 lat na dystansie 50 m stylem klasycznym wywalczył też Olaf Lupa-36.24.

Bardzo dobrze spisywali się też inni zamojscy pływacy, którzy poprawiając swoje ,,życiówki” nie zdołali stanąć na podium ale plasując się w pierwszej szóstce zgłaszają już swoje roszczenia do medali w niedalekiej przyszłości. Dobry wynik 27.51 odnotowała Julia Malinoś-6 na 50 dowolnym. Piąta na 800 dowolnym była Julia Bednarz-9:37.95. Izabela Naklicka kat. 14-15 lat była  4 na 1500 m stylem dowolnym-20:43.50, 4 na 100 m stylem motylkowym-1:11.72 i 6 na 200 dowolnym-2:30.00.  Michał Kropornicki zajął 6 miejsce-kat.14-15 lat na 50 m stylem dowolnym-26.78 i 50 m stylem motylkowym-29.59 a 5 na 100m stylem motylkowym-1:08.47. Olaf Lupa był 6 na 400 dowolnym-4:43.59 i 6 na 1500 m stylem dowolnym-18:39.88. Katarzyna Szuper uplasowała się na miejscu 6 na 50 motylkiem-30.12  Na miejscu 6 ukończyła zmagania w kategorii 14-15 lat Nina Leszkowicz na 200 grzbietem-3:03.89.  W kategorii 14-15 lat Kasjana Wyłupek na 400 m stylem zmiennym uplasowała się na miejscu 6-6:06.66, na 100 klasykiem była 5-1:24.04 a na 200 klasykiem zajęła ponownie 6 lokatę-2:57.77. Paweł Bondyra, który startował w kategorii 12-13 lat na dystansie 400 m stylem zmiennym zajął miejsce 4-7:09.42.

W drużynie Orki wystąpiło wielu młodych początkujących pływaków, którzy po raz pierwszy startowali na tak dużej imprezie i tak dużej pływalni. Poza wymienionymi w Lublinie zaprezentowali się jeszcze: Patrycja Stadnik, Maciej Wołoszyn, Maciej Bigos, Marcel Wieczerzak, Michał Franczuk, Jakub Duda, Stanisław Kahan, Kacper Kukułowicz i Marcin Kowalczuk.

Jeśli sytuacja pandemiczna w kraju pozwoli już w najbliższy weekend w Lublinie 20-21 marca, młodych zawodników czekają kolejne zawody – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 12-13 lat a na starszych pływaków, pod koniec marca (27-28.03), również w Lublinie – Grand Prix-Puchar Polski.