Poker to jedna z najbardziej charakterystycznych gier hazardowych, którą ciężko porównać z innym typem rozrywki, który można znaleźć w kasynie. Wyjątkowość pokera polega na tym, że w grze, w przeciwieństwie do automatów czy ruletki, nie liczy się tylko i wyłącznie szczęście, a ogromną rolę pełnią przede wszystkim umiejętności i doświadczenie graczy.

 

W związku z tym, że poker jest grą, której nie tylko można się nauczyć, ale również dojść do mistrzostwa, profesjonalni pokerzyści są rozpoznawalni w branży, a granie w pokera stała się ich zawodem i sposobem na życie. Czy poznanie reguł gry i godziny ćwiczeń to wszystko, co należy zrobić, aby móc mierzyć się z najlepszymi? Okazuje się, że ogromną rolę w grze pełni również psychologia.

 

Poker z pewnością nie będzie odpowiednią grą dla osób niepotrafiących panować nad emocjami. Wiele aspektów gry, takich jak bad beat i downswingi, może mieć negatywny wpływ na graczy, jednak z drugiej strony pasmo szczęśliwych zwycięstw może znacząco podnieść morale. 

 

W pokerze występują momenty natychmiastowej gratyfikacji, na przykład w momencie wygrania danej puli, jednak konsekwentne wygrywanie podczas gry w pokera wymaga lat ćwiczeń i ogromu pracy. W pokerze gracze muszą mierzyć się z ciągłą rywalizacją i próbą pokonania przez niekończących się przeciwników. Tysiące rozegranych partii, w których należy walczyć o nagrody, potrafi zmęczyć psychikę najtwardszego zawodnika. Czy jest jakiś sposób na to, aby radzić sobie z emocjami w pokerze? Jak robią to najlepsi? Zacznijmy od początku.

Co to jest poker face?

Jedna z zasad pokera mówi o tym, że należy projektować swoją wygraną nie na podstawie układu posiadanych kart, ale poprzez wyrachowanie i narzucanie swojej woli innym. Taką umiejętność zdobywa się po latach gry, dlatego profesjonaliści wyłącznie po zachowaniu graczy przy stole są w stanie wyczuć, z jakiego rodzaju przeciwnikiem mają do czynienia.

 

Poza umiejętnością odczytywania emocji innych graczy ważną cechą jest zdolność do panowania nad własnymi emocjami, czyli zachowanie tzw. pokerowej twarzy (ang. poker face). Gracze, którzy posiadają tę umiejętność, potrafią zapobiegać pojawianiu się śladów emocji w mimice twarzy, w słowach czy ruchach w związku z posiadanymi przez siebie kartami. Idąc dalej, talent do zachowania pokerowej twarzy można przenieść także do życia prywatnego.

 

Jednym ze sposobów na wypracowanie u siebie pokerowej twarzy może być wzięcie głębokiego oddechu oraz rozluźnienie mięśni twarzy. Warto również utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi graczami, pokazując im, że jest się pewnym siebie, a zarazem onieśmielając innych, spoglądając im prosto w oczy. Jest to jeden ze sposobów na pokazanie rywalom, że nie ma się nic do ukrycia.

 

Niezwykle istotna jest także mowa ciała – branie głębokiego oddechu, utrzymywanie zrelaksowanych ramion, powstrzymanie się od obgryzania palców czy nerwowego poprawiania ubrania. W kolejnym kroku warto zadbać o neutralny ton głosu i w miarę możliwości odpowiadanie na pytania krótkimi zdaniami lub pojedynczymi słowami.

 

Aby wdrożyć w życie podstawowe zasady zachowania poker face, można poćwiczyć je przed lustrem – na początku, ograniczając emocje do minimum, a następnie popracować nad całkowitym ich wyeliminowaniem. O ile zachowanie pokerowej twarzy przydatne jest w grze w kasynie naziemnym, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby potrenować swoje umiejętności praktyczne i zwiększyć pewność siebie, grając w poker online w kasynie GGbet.

Jak radzić sobie z emocjami w pokerze?

W poprzedniej części przyglądaliśmy się bliżej samemu pojęciu pokerowej twarzy. Ten aspekt jest jednak nieodzownie połączony z różnymi emocjami, jakie towarzyszą graczom podczas całego trwania rozgrywki pokerowej. Czy są sprawdzone sposoby na to, aby nauczyć się trzymać nerwy na wodzy nie tylko starając się nie okazywać ich rywalom, ale także zachować spokój w najbardziej stresujących momentach w grze?

 

  1. Skup się – żyjemy w świecie, który nieustannie domaga się naszej uwagi za pomocą wszelkich dostępnych środków. Mając swój smartfon zawsze pod ręką, rozproszenie uwagi nawet po usłyszeniu dźwięku nadchodzącej wiadomości, jest łatwiejsze niż zwykle. Pamiętaj, że jeśli chcesz odnieść sukces w pokerze, musisz pozostać w pełnym skupieniu i być na bieżąco z tym, co dzieje się przy stole. W przeciwnym razie możesz przegapić wiele istotnych szczegółów, takich jak niewerbalne komunikaty, tendencyjne zachowania rywali itp. Twoją nieuwagę z pewnością w końcu wykorzysta któryś z Twoich przeciwników.
  2. Trzymaj nerwy na wodzy – profesjonalni gracze w pokera często nie okazują emocji nawet po zdobyciu wysokiej wygranej, a zdolność zachowania przez nich stoickiego spokoju wydaje się opanowana do perfekcji. Taka umiejętność uniemożliwia przejęcie kontroli nad grą przez negatywne emocje i pomaga w podejmowaniu rozsądnych decyzji bez względu na to, co dzieje się w trakcie gry. Z drugiej strony zapobiega stawaniu się zbyt pewnym siebie i stawianiu wyuczonych kroków w grze. Warto zachować spokój, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Wzięcie kilku głębokich oddechów i maksymalne skupienie się na decyzji, która powinna zostać podjęta, wystarczą, aby dać z siebie jak najwięcej bez względu na to, co dzieje się dookoła.
  3. Postępuj według swoich zasad – pokerzyści, którzy sumiennie trzymają się ustalonych przez siebie reguł, są bardziej zdyscyplinowani i skutecznie unikają impulsywnych i nieprzemyślanych posunięć – podejmowania zbyt dużego ryzyka czy gonienia strat. Gracz, który działa według swoich zasad, potrafi nie tylko kontrolować emocje, ale ogranicza ryzyko i ekspozycję na błędy oraz ćwiczy rozsądne zarządzanie swoim budżetem. Profesjonalni pokerzyści skutecznie rozwinęli swoją psychiczną wytrzymałość i potrafią zwalczyć szkodliwe myśli, które mogą skłaniać ich do niepotrzebnego ryzyka.

Podsumowanie

Pomimo tego, że większość osób grających w pokera skupia się na kartach i rozdaniach, to właśnie psychologia pełni ogromną rolę w rozgrywce w pokera. Poker to mentalne strategie, które nie zawsze są widoczne i często nie mają znaczenia w pojedynczym rozdaniu. To właśnie poprzez zachowanie przy stole najłatwiej jest rozróżnić nowicjusza od profesjonalisty.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments