ZAMOŚĆ: Zbliża się termin złożenia deklaracji “śmieciowych”

1
1121

Urząd Miasta Zamość przypomina, że 10 lutego 2021 r. mija termin składania nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które muszą złożyć właściciele nieruchomości zamieszkałych znajdujących się na terenie Zamościa. Za mieszkańców z zabudowy wielorodzinnej deklaracje są zobowiązani złożyć zarządcy nieruchomości.

Złożenie nowych deklaracji ma związek ze zmianą sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych, w oparciu o ilość zużywanej przez mieszkańców wody (Uchwała XXIV/386/2020 Rady Miasta Zamość z dn. 28 września 2020r.).

Wzór wypełnienia deklaracji znajduje się np. tutaj http://www.zamosc.pl/news/6205/1/informacja-o-zmianie-naliczania-oplaty-za-odpady.html  

Magistrat prosi także o udzielenie pomocy osobom starszym i schorowanym, które znajdują się w grupie ryzyka w przypadku zachorowania na COVID-19, w wypełnianiu i dostarczeniu deklaracji do Urzędu Miasta Zamość.

W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnianiem deklaracji do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod numerami telefonów (84) 677-23-68, (84) 677-24-18, (84) 677-23-76 oraz (84) 677-24-32.

Jak informuje ratusz – dzięki uprzejmości PSS Społem Zamość, w wybranych sklepach sieci zlokalizowanych w sąsiedztwie osiedli domów jednorodzinnych zostały wyłożone ulotki z instrukcją wypełniania wniosku, a także plakaty przypominające o tym obowiązku.

Sklepy przy ul. Namysłowskiego 10, Śląskiej 22, R. Traugutta 1a, Św. Piątka 44, S. Okrzei 31, Hrubieszowskiej 30a, Wojska Polskiego 1, Lipskiej 26.

Sale wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi spowodowały konieczność podjęcia zdecydowanych działań w celu zbilansowania i uszczelnienia systemu. Sytuacja dotyczy nie tylko Zamościa, ale ma miejsce  w całym kraju. Metoda rozliczenia uzależniona od zużycia wody, jest coraz częściej stosowana przez samorządy. Taki mechanizm, daje mieszkańcom realną możliwość wpływu na wysokość opłaty. Każdy z nas, poprzez racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z wody oraz jej oszczędzanie, będzie mógł obniżyć swoje rachunki za śmieci. Oszczędzanie wody będzie miało także pozytywny wpływ na środowisko. W obecnej sytuacji zmian klimatycznych, coraz częstszych susz i wyższych temperatur, racjonalne gospodarowanie wodą stało się naszym obowiązkiem.

Przypominamy, że do wypełnienia deklaracji niezbędne jest określenie zużycia wody  – te informacje znajdują się na fakturach otrzymywanych od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu. Jeśli klient nie posiada faktur, zachęcamy do skorzystania z systemu iBOK  PGK Sp. z o.o w Zamościu /https://ibok.pgk.zamosc.pl /  dzięki któremu osoba zainteresowana ma m.in. pełen dostęp do wystawionych faktur, wgląd w historię odczytów wodomierzy, możliwość przeprowadzenia analiz zużytej wody.

Informacje o  zużyciu wody można uzyskać również bezpośrednio  w  PGK- u dzwoniąc  pod numer: (84) 638 12 04 lub 638 12 06 w godzinach 7:00-15:00 lub wysyłając emaila na adres: [email protected]., podając przy tym indywidualny numer klienta, znajdujący się na fakturach.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwe ustalenie opłaty w oparciu o wskazania wodomierza, opłatę ustala się na podstawie normy zużycia wody 2,7 m3 miesięcznie na 1 osobę zamieszkującą nieruchomość. Średniomiesięczne zużycie wody określamy na podstawie zaokrąglenia do jednego miejsca po przecinku. Dopuszcza się wyłączenie z opłaty bezpowrotnie zużytej wody (m.in. do podlewania ogrodów), pod warunkiem posiadania odrębnego wodomierza zalegalizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  Sp. z o.o. w Zamościu.

Stawki, którymi należy posługiwać się przy wypełnianiu deklaracji, Rada Miasta Zamość ustaliła w wysokości 7 zł miesięcznie za 1 m³ zużytej wody. Dla właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym przewidziano zniżkę w kwocie 0,40 zł za 1 m3 zużytej wody, natomiast dla właścicieli nieruchomości,  na których zamieszkują rodziny wielodzietne,  o których  mowa  w ustawie z dnia  5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1348) przewidziano zniżki w wysokości 1,70 zł za 1 m3 zużytej wody. Złożenie deklaracji z zastosowaniem zniżki dla osób kompostujących bioodpady będzie skutkowało zabraniem z terenu nieruchomości brązowych pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji.

W obecnej sytuacji epidemicznej i konieczności zachowywania dystansu, zwracamy się ze szczególną prośbą o samodzielne, w miarę możliwości wypełnianie deklaracji oraz składanie ich do urn znajdujących się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy ul. Partyzantów 10 w Zamościu oraz w Biurze Obsługi Interesanta w Ratuszu.

PLIKI DO POBRANIA:

PLAKAT DEKLARACJA PDF

ULOTKA DEKLARACJA PDF

źródło: UM Zamość

 

 

 

 

Poprzedni artykułDominik Kopeć z minimum na Halowe Mistrzostwa Europy
Następny artykułZAMOŚĆ: PUP wydłuża godziny pracy
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ryszard

Przykro mi, ale powielacie informacje, które nie są prawdziwe. Urząd Miasta informuje m.innymi w wydawanym Biuletynie, w pismach przesyłanych do zarządców, w ulotce