Dla niektórych gry mobilne czy też dostępne w kasynach automaty do gier za darmo to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dla innych zaś w wolnej chwili najważniejszy jest trening. W dobie urządzeń mobilnych wiele osób śledzi swoje poczynania za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jedną z popularnych do tej pory było Endomondo, które niestety z końcem roku przestanie funkcjonować.

Czym jest Endomondo?

Nie da się ukryć, że opisywana przez nas aplikacja mobilna to legenda wśród sportowców. Na wiele lat przed dedykowanymi aplikacjami do konkretnych urządzeń to właśnie Endomondo było wykorzystywane przez amatorów, jak i nawet profesjonalnych sportowców. Po raz pierwszy program ten pojawił się na rynku w listopadzie 2007 roku. Od razu został wypuszczony na wszystkie popularne platformy. Ta aplikacja umożliwiała każdemu użytkownikowi monitoring aktywności sportowej. Z biegiem czasu dodawano do niej coraz więcej kategorii, których łączna liczba sięgnęła ponad 50. Można zatem było ustawić sobie jazdę na rowerze tradycyjnym lub stacjonarnym, bieganie, spacer, skakanie na skakance, aerobik, bieganie na bieżni, golf, gimnastykę, jazdę na rolkach oraz wiele popularnych dyscyplin sportowych.

Endomondo Sport Tracker zapisywać może takie parametry jak czas treningu, ilość spalonych kalorii, przewyższenia, trasę i dystans dzięki GPS, konieczne nawodnienie organizmu. Sama aplikacja mogła zostać połączona z portalami społecznościowymi, na których za jej pomocą mogliśmy się chwalić swoimi treningami. Endomondo umożliwiało także konkurowanie ze znajomymi w treningach i wyzwaniach, jak i również połączenie aplikacji z popularnymi opaskami czy zegarkami sportowymi. Wiele funkcji oferowało bezpłatnie, choć zainteresowane osoby mogły się skusić także na wersję premium z wieloma dodatkowymi treningami, personalnym trenerem.

Koniec popularnej aplikacji

Przez lata Endomondo było wręcz prekursorem i dominującą aplikacją na rynku. Jednak rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że wielu producentów sprzętu elektronicznego i sportowego zaczęło tworzyć własne oprogramowanie. Ponieważ o wiele lepiej radziło sobie ono z dedykowanym zegarkiem lub opaską, ich użytkownicy stopniowo porzucali Endomondo na rzecz właśnie takich nowości. Dziś dużym powodzeniem cieszą się takie aplikacje jak Google Fit, Apple Health, Mi Fit, Garmin Connect czy też Samsung Health. Spadek liczby użytkowników związany był także z tym, że po prostu Endomondo nie nadążało za nowościami wprowadzanymi przez konkurencję. W 2015 roku firma Under Armor zakupiła Endomondo wraz z usługą MyFitnessPal. W tym roku zdecydowała się na sprzedaż tej drugiej za 345 mln dolarów, czego efektem będzie także wygaszenie Endomondo.

To wszystko doprowadziło do tego, że oficjalnie z dniem 31 grudnia 2020 roku Endomondo ma skończyć swoją działalność. Wtedy też z nowym rokiem zostanie ono usunięte ze sklepów internetowych, jak i wstrzymane zostaną wszelkie aktualizacje. Do 1 kwietnia będzie można jednak zapisywać lub przechowywać dane na serwerze. Po tym dniu zostaną one trwale usunięte. Endomondo w swojej aplikacji przedstawiło już teraz poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku można wyodrębnić dane i przenieść je do innej aplikacji. Niestety, nie obejmą one między innymi rekordów, planów treningowych czy wyznaczonych celów. Do 30 listopada z kolei dostępna będzie wersja premium, której użytkownicy zachowają wszystkie funkcje do końca roku.

Choć sama aplikacja z roku na rok traciła liczbę aktywnych użytkowników, to jednak z pewnością jest to smutna wiadomość, gdyż dla wielu z nas to właśnie Endomondo było pierwszą tego typu sportową aplikacją na smartfonie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments