Czy jedzenia można się nauczyć? Na pewno tak, a kluczowe będzie tu wyrobienie dobrych nawyków sięgania po produkty wartościowe. Zagadnienie to dotyczy jednak nie tylko i wyłącznie osób dorosłych. Zachowanie proporcji, a także sięganie po produkty nieprzetworzone, może wyrobić bardzo dobre nawyki na przyszłość. 

Oczywiście nie znaczy to, że nie możemy jeść na przykład słodyczy. Chodzi o to, aby realizować taką konsumpcję racjonalnie. Świadome jedzenie będzie, więc oznaczać stawianie sobie granic i właściwe wybieranie produktów spożywczych bogatych w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Poza tym ważna jest sama koncentracja na posiłku. Nie jest zdrowe na przykład jedzenie śniadania lub obiadu i spoglądanie na monitor, gdzie jest wyświetlane kasyno gry automaty online. Dania powinny być konsumowane w gronie bliskich osób bez żadnych dodatkowych rozpraszaczy. Wtedy jedzenie lepiej się trawi.

Złe przyzwyczajenia w spadku po minionych pokoleniach

Statystyki pokazują, że wielu dorosłych ma bardzo złe przyzwyczajenia, jeśli chodzi o konsumowanie posiłków. Na dobrą sprawę jesteśmy przyzwyczajeni i wychowani do tego, aby spożywać posiłki niczym roboty. Utarło się szczególnie w naszej polskiej kulturze, że jeżeli mamy podany posiłek na talerzu, to koniecznie trzeba zjeść wszystko do końca, nie pozostawiając nawet najdrobniejszego kawałka jedzenia. 

W gorszym guście jest nie skonsumować do końca potrawy, gdy jesteśmy u kogoś w gościach. Tak naprawdę nie ma takie zachowanie nic wspólnego z racjonalizmem i zdrowym odżywianiem, a jest to zapewne wynik pewnych uwarunkowań kulturowych obecnych w określonych grupach społecznych. Chodzi oczywiście o doświadczenie głodu i niedostatku w poprzednich pokoleniach.

Rodzice, więc są nauczeni przez swoich rodziców, a oni przez dziadków, że należy nie marnować jedzenia i w pewien sposób nawet najeść się na zapas, bo nie wiadomo, czy za jakiś czas będzie możliwość zjedzenia posiłku. Ostatecznie jednak takie praktyki mogą prowadzić do:

  • przejedzenia
  • niestrawności
  • otyłości.

Nie zmuszajmy siebie do jedzenia

Tak naprawdę wiedza dotyczącą dietetyki pomimo tego, że jest coraz bardziej dostępna i więcej osób się interesuje takimi zagadnieniami, to wciąż jeszcze jest tajemnicą dla wielu Polaków. Najprostszym objaśnieniem, które jest bardzo często przytaczane przez dietetyków i lekarzy i można je znaleźć w wielu książkach i poradnikach, jest stwierdzenie, że nasz żołądek ma wielkość taką jak nasze 2 złączone dłonie. Tyle właśnie jedzenia powinniśmy zjadać za jednym razem. Oczywiście od razu ktoś może powiedzieć, że je o wiele więcej, a i tak nie jest najedzony. Jest to prawda, a wszystko przez to, że żołądek może się rozciągać i osiągnąć rzeczywiście bardzo dużą wielkość. Nigdy jednak nie będzie to zdrowe dla naszego organizmu.

Najlepiej konsumować posiłki, popijając i nigdy nie najadać się do syta. Tak właśnie robią na przykład Japończycy, którzy uchodzą za najzdrowszy naród na świecie, gdzie średnia wieku jest rzeczywiście bardzo duża. W końcu lepiej, jeżeli posłuchamy swojego organizmu i będziemy zjadali tyle, ile potrzebujemy

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments