Przyzwyczailiśmy się już do tego, że pewnych ograniczeń producentów, firm nie da się przeskoczyć. Jeśli przykładowo dostaniemy w jednym vulkan bet kasyno, to nie możemy go wykorzystać w innym, nawet w przypadku, kiedy obie marki należą do tego samego operatora. Tak samo jest z konsolami. Nie zagramy na gry na PS na konsoli Xbox. Ostatnio jednak pomysłowi programiści zaczęli emulować gry z PlayStation 2 na nowym Xboksie.

Ciekawy eksperyment

Dowiedzieliśmy się ostatnio, że pomysłowi deweloperzy wykorzystali najnowsze rozwiązania na Xboksie X Series w celu emulowania gier PS2. Dzięki temu zarówno Xbox Series X i S umożliwią nam zagranie w produkcje sprzed kilkunastu lat. Ciekawostką może być to, że takiej kompatybilności nie mamy w przypadku samej konsoli od Sony. Za wszystko ma odpowiadać bowiem specjalny emulator RetroArch oraz dodany w nowym urządzeniu tryb programisty.

Wspomniany emulator RetroArch możliwy jest zaimplementowania na Xboksa jako jedna z aplikacji systemu Windows: Universal Windows Platform. Dzięki temu można bez przeszkód pobrać i zainstalować na konsoli oprogramowanie emulujące, które nie wymaga żadnych obejść ze strony graczy. Już teraz RetroArch jest w stanie emulować produkcje pochodzące z kilku różnych konsol. Jednak bardzo interesujące jest to, że zagwarantowała nam również kompatybilność z uruchamianiem gier z konsoli PS2. Dzieje się to z wykorzystaniem rdzenia PCSX2. Wszystko to sprawia, że Microsoft na tym polu zdecydowanie przewyższa Sony. Już od dawna posiadacze PlayStation narzekają na to, że każda kolejna generacja PS-a nie posiada zbyt dobrej wstecznej kompatybilności. Tymczasem na najnowszym Xboksie możemy zagrać praktycznie we wszystkie gry, które wyszły na pierwszego Xboksa, Xboksa 360 oraz poprzednią wersję One. Nie dotyczy to tylko gier wydanych na Kinecta. Jak zatem widać, bez żadnych dodatkowych opłat czy aplikacji możemy zagrać w swoje ulubione tytuły nawet sprzed kilkunastu lat, które posiadamy na płytach.

Oczywiście ten eksperyment z emulacją nie jest oficjalny, gdyż sam Microsoft nie zapewnia wsparcia takich emulacji. Jednak już teraz można znaleźć trochę materiałów filmowych na YouTube, gdzie użytkownicy dzielą się efektami swojej pracy. W większości przypadków gry z PS2 działają na nowej konsoli tak samo, jak na Sony 20 lat temu. Co prawda zdarzają się błędy, spadki klatek na sekundę czy zrywanie dźwięku, jednak samo to w sobie jest sporym sukcesem graczy i nieco powodem do wstydu dla Sony.

Każdy z posiadaczy nowego Xboksa może już teraz samodzielnie spróbować swoich sił w emulacji. Trzeba jednak wykonać kilka niezbędnych czynności. Na sam początek konieczne jest zapisanie się do programu Microsoft Developer, a następnie wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 19 dolarów. Po spełnieniu tych warunków pobieramy na swoje urządzenie ze sklepu Xbox aplikację o nazwie Dev mode Activation. Gdy już uruchomimy taki program, będziemy mogli połączyć się z naszą konsolą poprzez przeglądarkę internetową, a następnie możemy dodać pliki do RetroArch UWA. Trzeba jednak pamiętać, że na chwilę obecną system ten wykorzystuje jedynie pliki o wielkości do 2 GB. Pewien programista wymyślił ponadto sposób jak pobrać na Xboksa pełną wersję RetroArch, dzięki czemu usunięte zostało ograniczenie co do wielkości emulowanych gier.

Dla miłośników stylu retro takie rozwiązanie sprawi, że będą mogli zagrać w wiele największych hitów z konsoli PlayStation 2. Co jest oczywiście najśmieszniejsze w tym, że na taką rozrywkę nie będą mogli liczyć posiadacze konsol Sony.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments