Umiejętność porozumiewania się z wieloma różnymi osobami jest jedną z tych, które są najbardziej kluczowe w przeciągu całego ludzkiego życia. To od niej zależą relacje z innymi, a przecież każdego dnia obracamy się w wielu różnych środowiskach. Są to zarówno rodzina i bliscy przyjaciele, ale także nowe osoby na studiach, w pracy lub nawet podczas załatwiania sprawy w urzędach. Różnice pomiędzy każdą z grup są znaczące i zmuszają do elastyczności oraz zdolności dopasowania się do specyfiki każdej z nich. Dlatego też budowanie zdolności komunikacyjnych już od najmłodszych lat, powinno być jednym z priorytetów wychowawczych. Rozwój umiejętności miękkich poprzez pracę w grupie jest znacznie skuteczniejsze niż robienie tego poprzez podręczniki szkolne.

Niezależnie od wieku

Praca grupowa przewija się praktycznie na każdym etapie życia. Już w piaskownicy zaczynamy zadawać się z innymi dziećmi, budujemy razem zamki z piasku. Widać wtedy, że czym lepsza komunikacja i podział obowiązków, tym budowla jest większa i bardziej okazała. Tak też jest już później, gdy idziemy do szkoły. W kilka osób omawiamy lektury, poznając wiele perspektyw, ale także wykonujemy plakaty na konkursy organizowane przez szkoły lub inne organizacje. Na studiach praca grupowa jest jeszcze bardziej powszechna. Realizacja projektów w taki sposób jest jednym z punktów, który trzeba spełnić, żeby zaliczyć zajęcia. Nie pozbędziemy się jej także w pracy, w której praca grupowa pojawia się niezależnie od profilu działalności. Tylko dzięki niej przedsiębiorstwo będzie chodzić niczym dobrze naoliwiony zegar i realizować wszystkie postawione cele. Dlatego właśnie im wcześniej posiądziemy zdolności konieczne do pracy nie tylko w pojedynkę, tym szybciej będziemy osiągali satysfakcjonujące wyniki na licznych polach.

Znaczne korzyści

Dobrze zaplanowana i realizowana praca w grupie niesie ze sobą naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim uczy, jak dogadywać się z osobami o odmiennych charakterach i poglądach. Często wymaga od nas wyjścia z pewnego rodzaju bańki i współpracy z osobami, z którymi na co dzień nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Może prowadzić to też do konfliktów, które należy rozwiązywać, żeby na końcu osiągnąć sukces. Zresztą trudno jest nie zgodzić się z dobrze znanym powiedzeniem „co dwie głowy to nie jedna”. Pracując grupowo, nabywamy możliwość wymiany zarówno swojej wiedzy, umiejętności, jak i pomysłów. Prowadzi to do wypracowywania bardziej kreatywnych i lepiej odpowiadających na potrzeby rozwiązań, sprzyja też powstawaniu innowacji. Zróżnicowanie pod względem zdolności sprawia, że pomysł dużo łatwiej i wierniej można przenieść w rzeczywistość. Dziecko poprzez pracę w grupie zaczyna rozumieć jak się komunikować, ale także uczy się szacunku do innych osób oraz rozwija inteligencję emocjonalną. 

Liczne sposoby

Nie powinniśmy mieć już wątpliwości co do tego, że praca w grupie wprowadzona do procesu wychowania, zaprocentuje w przyszłości dziecka. Warto więc skupić się na tym, w jakich formach może być ona realizowana i wspierana. Przede wszystkim należy własnej pociesze zapewnić stały kontakt z innymi dziećmi. Już sama zabawa w większym gronie sprawia, że konieczna jest współpraca i wypracowywanie wspólnych rozwiązań. Zresztą wskazuje na to podany na początku przykład z piaskownicą. Oprócz tego warto zapisać je na dodatkowe zajęcia. Mogą być to chociażby sporty grupowe, na przykład piłka nożna. Dzięki takiej aktywności łatwiej zrozumieć, że w pojedynkę trudniej jest osiągać sukces. W końcu jeden zawodnik nie jest w stanie jednocześnie bronić w bramce i zdobywać gole. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego nie ma problemu z tym, żeby znaleźć takie aktywności, które spodobają się dziecku. Warto więc szukać różnych sposobów, które od najmłodszych lat przygotują je na wyzwania dorosłości.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments