W Zamościu najtaniej za wodę i ścieki

1
1153
- reklama-

Miasto Zamość znalazło się na 1 miejscu rankingu cen za wodę i ścieki w ogólnopolskim zestawieniu „Ranking 2020. Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych”, który po raz trzeci przygotowała firma Curulis.

W rankingu cząstkowym w kategorii „Miasta od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców” Zamość uplasował się na miejscu 9.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę koszty, jakie obciążają statystyczną czteroosobową rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

„W 2020 roku średnie koszty wody i ścieków ponoszone przez mieszkańców badanych miast wyniosły 1.479zł. Oznacza to wzrost na poziomie 3,3% w stosunku do ubiegłego roku. Tak samo jak w roku ubiegłym, miastami, w których mieszkańcy ponoszą najniższe koszty zostały Zamość (884,28zł) oraz Opole Lubelskie (904,52 zł). Największymi kosztami obciążeni są z kolei mieszkańcy Garwolina (2.270,04 zł), Tarnowskich Gór (2.276,76zł) oraz Mysłowic (2.559,84zł)”- czytamy w raporcie.

– „Staramy się, aby usługi komunalne były realizowane sprawnie i jednocześnie nie były dla naszych mieszkańców zbyt dużym obciążeniem finansowym. Nie na wszystkich płaszczy-znach jest to możliwe. Należy pamiętać, że w infrastrukturę trzeba nieustannie inwesto-wać, a ceny na bieżąco dostosowywać do aktualnej sytuacji na rynku czy zmieniających się przepisów. W modernizację sieci wodociągowej tylko w ub. roku zainwestowaliśmy ok. 3mln zł, na szczęście nie miało to większego wpływu na ceny wody i ścieków”- Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Zamość

Pełna treść raportu:

https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2020

źródło: UM Zamość, grafiki: www.curulis.pl

zrzut ekranu 2020 09 21 o 09 02 46 W Zamościu najtaniej za wodę i ścieki zrzut ekranu 2020 09 21 o 09 04 31 W Zamościu najtaniej za wodę i ścieki

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obywatel

Natomiast w rankingu na jakość wody zajmuje chyba ostatnie. Woda śmierdzi, nie jest zdatna bezpośrednio do picia i ma tyle kamienia że po dniu można rysować szlaczki na dnie dzbanka.