Żołnierze 2 LBOT wsparciem dla służb medycznych

0
572
fot. 2 LBOT

Pomiar temperatury pacjentów i personelu, wzmocnienie ochrony szpitali, transport i rozładunek medykamentów, kompletowanie dokumentacji medycznej, czy udostępnianie namiotów wojskowych – tak lubelscy Terytorialsi wspierają służby medyczne i sanitarne. W najbliższych dniach żołnierze rozpoczną działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19.

Żołnierzy lubelskiej brygady OT można spotkać, m.in. w szpitalach w Lublinie, Puławach, Rykach, Poniatowej, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Łukowie, Chełmie, Łęcznej, Zamościu i Biłgoraju. Każdego dnia nowe placówki zgłaszają swoje zapotrzebowanie na wsparcie żołnierzy WOT. Wszędzie gdzie Terytorialsi pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

– Nasi żołnierze-ochotnicy codziennie wspomagają prace personelu medycznego w kilku szpitalach w Lublinie. Jesteśmy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpitalu Klinicznym Nr 4, Szpitalu Wojskowym Nr 1 oraz w trzech filiach Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. – mówi ppor. Damian Duda z-ca dowódcy kompanii z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina. –Wykonujemy m.in. pomiar temperatury u pacjentów i pracowników oraz wzmacniamy ochronę tych szpitali. Dodatkowo wspieramy personel stacji sanitarno-epidemiologicznych w Lublinie i Lubartowie przy kompletowaniu dokumentacji medycznej.dodaje ppor. Duda.

Lista zadań żołnierzy WOT jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Terytorialsi z Dęblina wspierają szpitale w swoim SRO organizując np. transport respiratorów, przyłbic ochronnych oraz środków medycznych. Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa oprócz pomiaru temperatury, udostępniają szpitalom wojskowe namioty. Formą wsparcia jest także szycie maseczek dla lekarzy i pielęgniarek – Terytorialsi z Chełma uszyli ich już ponad 5 000.

W działania przeciwkryzysowe w ramach operacji „Odporna Wiosna” w naszym województwie zaangażowanych jest już około 350 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Liczba ta, jak i obszary wsparcia żołnierzy wciąż rosną. W najbliższych dniach lubelscy Terytorialsi rozpoczną pobieranie wymazów na obecność COVID-19. Do tego zadania delegowani będą żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone szkolenie specjalistyczne.

Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

W ramach „Odpornej Wiosny” Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Poprzedni artykułObostrzenia związane z epidemią nie zostaną teraz poluzowane
Następny artykułLubelskie Wspiera Uczniów – ruszyło wydawanie tabletów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments