Szkolenia online – czym różnią się od tradycyjnych szkoleń?

0
1712

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że znalazłeś ofertę ciekawego szkolenia otwartego, ale… odbywało się ono daleko od Zamościa? Setki, a nawet tysiące kilometrów od Twojej firmy, więc zrezygnowałeś? W dobie nowoczesnych technologii można wyeliminować bariery związane z kosztami dojazdu na spotkanie z ekspertami. Pozwalają na to szkolenia online. Ale czy rzeczywiście niosą za sobą takie same korzyści jak szkolenia tradycyjne? Zobacz, czym się różnią.

Z opisanym problem bez wątpienia spotkała się niejedna firma działająca w Zamościu czy na Zamojszczyźnie. Oferta szkoleń, kursów czy konferencji jest w naszym regionie ograniczona i nie ma co się dziwić. Po prostu trudno byłoby zebrać odpowiednio dużą grupę zainteresowanych, aby organizacja wielu tematów szkoleń w Zamościu stała się opłacalna. Czy jednak są jakieś inne możliwości?

Jak wyglądają szkolenia online w praktyce?

“Szkolenia online to bardzo szeroka kategoria kursów, warsztatów oraz seminariów, które łączy kluczowa cecha: odbywają się one w przestrzeni wirtualnej, a do skorzystania z nich potrzebny jest internet i komputer lub urządzenie mobilne.” – mówi Anna Gajewska, ekspert ds. szkoleń WeLearn.pl

W praktyce w przestrzeni internetowej stosuje się dwie główne formy i metody szkoleniowe. Są to:

  • seminaria, nazywane często webinarami – są to spotkania w formie wideoczatu z trenerem / nauczycielem, prowadzone zazwyczaj w szerszej grupie, podczas których prelegent prezentuje jakiś temat, a uczestnicy mogą zadawać pytania oraz wykonywać zadania powierzone przez trenera,
  • e-learning – szkolenia wirtualne, które kursant przechodzi samodzielnie, korzystając ze specjalnej platformy.

Oba te sposoby nauczania mają swoich zwolenników. A jak mają się do tradycyjnych metod szkoleniowych?

Szkolenia tradycyjne vs internetowe: na czym polega różnica?

Myśląc o szkoleniach online w kontekście webinarów – a zatem jednorazowych lub cyklicznych spotkań z prelegentami, można zauważyć, że tak naprawdę nie różnią się one znacząco od szkoleń tradycyjnych. W obu przypadkach:

  • prowadzący prezentuje zagadnienia będące przedmiotem szkolenia, posługując się pomocami multimedialnymi (np. prezentacją w Power Poincie),
  • uczestnicy mają możliwość wejścia w interakcję z prelegentem – w wielu przypadkach nawet standardowej rozmowy (przy użyciu mikrofonu w komputerze),
  • prowadzący może przekazać użytkownikom materiały dotyczące tematu zajęć, a także zweryfikować ich wiedzę.

Różnica polega jednak na tym, że zorganizowanie szkolenia internetowego jest mniej problematyczne z logistycznego punktu widzenia. Jego uczestnicy nie tracą czasu na dojazd do często odległego miejsca i mogą wziąć udział w webinarze w komfortowych warunkach, np. we własnym domu czy w gabinecie w firmie. Dlatego popularność szkoleń tego typu rośnie z roku na rok i warto im się przyjrzeć bliżej.

Oczywiście nie każdy temat szkolenia możemy zrealizować w skuteczny sposób w formule online. Czasami potrzebne są zajęcia grupowe, praca w zespole, praca z rozmaitymi narzędziami jak kamera (np. w trakcie szkoleń z wystąpień publicznych) i nie chodzi tutaj o kamerkę w laptopie. Warto wówczas korzystać ze szkoleń otwartych, których listę znajdziemy m.in. na https://eventis.pl, czyli w portalu agregującym oferty szkoleń w całej Polsce, w tym odbywających się w Zamościu, Lublinie czy Rzeszowie.

Zawsze, gdy oczekujemy bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, chcemy nawiązać cenne kontakty biznesowe czy też połączyć zdobywanie kompetencji i wiedzy z oderwaniem się od codziennego miejsca pracy, warto wybierać szkolenia otwarte. Pamiętajmy jednak, że świat szkoleń nie kończy się tylko na nich.

 

Poprzedni artykułJakie zastosowanie mają popularne maszyny rolnicze?
Następny artykułKsiążnica Zamojska rusza z akcją “Czytam = wiem więcej”.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments