12 medali Orki

0
346

Udany początek nowego sezonu zanotowali pływacy Orki Zamość w dniach 8-9 lutego w Lublinie. Podczas Zimowych Mistrzostw Województwa zawodnicy Orki  z 12 medalami (3-4-5) uplasowali się na 7 miejscu w klasyfikacji medalowej. Startowało 328 zawodników z 24 klubów, z których 18 brało udział w rywalizacji o tytuły i medale Mistrzostw Województwa. 14 zawodników reprezentujących kluby spoza województwa startowało poza konkurencją.

Decyzją Zarządu LOZP, wszystkie zawody rozgrywane od stycznia do września 2020 na Aqua Lublin będą odbywać się na pływalni 50 metrowej. Podyktowane jest to względami szkoleniowymi i tym, że jest to jedyna długa, kryta pływalnia na Lubelszczyźnie , więc każda okazja do pływania na długim basenie jest na wagę złota.  Ponieważ jest to rok olimpijski, gdzie zmagania odbywają się tylko na długim basenie, również kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie można uzyskać tylko na pływalni 50 metrowej. Okazją do tego między innymi będą zaplanowane na 20-24 maja Mistrzostwa Polski Seniorów w Lublinie. Na zawodach tych o przepustkę na Mistrzostwa Europy Juniorów w Aberdeen walczyć będą również juniorzy w wieku 14-17 lat dziewczyny i 15-18 lat chłopcy. Już tylko te dwa czynniki spowodować mogą, że Lublin gościć będzie zarówno rekordową liczbę uczestników jak i poziom zawodów jakiego jeszcze nie oglądaliśmy.

Niestety są też minusy tej sytuacji . Do tej pory Zimowe Mistrzostwa Województwa rozgrywane były na pływalni 25 metrowej, na której trenują wszystkie kluby poza Lublinem.  Przewaga lubelskich klubów w postaci możliwości codziennego trenowania na ,,pięćdziesiątce” jest bezsprzeczna. Tym większa wydaje się wartość medali wywalczonych przez zawodników spoza Lublina.

Podwójnym złotym medalistą i Mistrzem Województwa Lubelskiego w kategorii 12-13 lat został 12 letni zawodnik Orki Krzysztof Charkot. Krzysztof wygrał rywalizację na dystansie 50 m stylem dowolnym- 29.47 a nad drugim, starszym o rok zawodnikiem Sparty Biłgoraj wypracował sekundową przewagę. 200 m stylem zmiennym pokonał w czasie 2:44.29 co dało mu drugi złoty medal. Medal brązowy K. Charkot wywalczył jeszcze na 50 m stylem motylkowym-32.94.

Julia Bednarz została Mistrzynią Województwa Lubelskiego w kategorii open na dystansie 200 m stylem klasycznym 2:44.17, srebrny medal wywalczyła na najdłuższym i najcięższym dystansie zmiennym, 400 m pokonała w czasie 5:09.99. Ostatni brązowy medal Julia wywalczyła próbując sił na najdłuższym dystansie kraulowym-1500 m stylem dowolnym pokonała w czasie 18:15.21.

Czternastoletni Olaf Lupa w kategorii 14-15 lat wywalczył  dwa srebrne medale, pierwszy w konkurencji 200 m stylem dowolnym-2:15.74 a drugi na dystansie 200 m stylem klasycznym-2:59.72.

Czternastoletnia Izabela Naklicka wywalczyła swój pierwszy w karierze medal Mistrzostw Województwa w kategorii 14-15 lat-brąz na najdłuższym dystansie rozgrywanym na pływalni -1500 m stylem dowolnym. Do przepłynięcia tego dystansu potrzebowała 20:04.86. Srebrny medal w najmłodszej kategorii 12-13 lat wywalczył z czasem 2:56.35 dwunastoletni Kacper Dziura na morderczym dystansie 200m stylem motylkowym.

Zarówno Klaudia Malec i Katarzyna Szuper musiały zadowolić się brązowymi medalami. Pierwsza na dystansie 100 m stylem klasycznym-1:17.15 a druga na 50 m stylem motylkowym-29.81. Obie zawodniczki od tego roku klasyfikowane są tylko w kategorii open.

Już w dniach 21-22 lutego kolejny ważny sprawdzian na długim basenie w Lublinie-Memoriał Henryka Kosakowskiego.