Ciekawe Miejsca do Odwiedzenia na Zamojszczyźnie

0
90

 

 Jeśli mieszkasz w Zamościu lub okolicy albo też wybierasz się w tamte rejony na urlop, to z pewnością doskonale poznałeś okoliczne zabytki, muzea i ogólnie rzecz biorąc interesujące miejsca warte odwiedzenia. Będąc mieszkańcem, znasz na pewno wszystkie lub przynajmniej większość z popularnych atrakcji turystycznych i wiesz, gdzie zagrać w gry typu jednoręki bandyta. Jeśli wybierasz się na Zamojszczyznę w charakterze turysty, to z kolei lista obiektów do odwiedzenia także liczy sobie bez wątpienia sporo pozycji.

Ale mimo tego chcielibyśmy Ci dzisiaj zaprezentować kilka ciekawostek, o których z pewnością nie słyszałeś – a które bez wątpienia zasługują na poświęcenie im odrobiny czasu w celu bliższego poznania! Zapraszamy do lektury przygotowanej przez nas dla Ciebie listy nietypowych atrakcji na Zamojszczyźnie (i jej okolicach).

Magiczna Górka

We wsi Podgórze, na drodze ze Stołpie (w zasadzie to Lublina), w bezpośredniej bliskości Chełma znajduje się bardzo ciekawe miejsce. Jest to biegnąca lekko pod górę wyasfaltowana droga. I może nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że znajdujące się na niej obiekty toczą się swobodnie pod górę! Samochód zostawiony na biegu jałowym po kilku sekundach wyraźnie rusza z miejsca i kieruje się w stronę wierzchołka wzniesienia. Podobnie zachowują się piłki, leżące na boku butelki, a nawet wylana na asfalt woda. Zjawisko to jest na tyle charakterystyczne, że gdy raz je ujrzysz, to na długo pozostaje w Twojej pamięci.

Ale niestety w tym momencie musimy brutalnie rozwiać całą aurę tajemniczości – efekt nie jest bowiem spowodowany zaburzeniami pola magnetycznego Ziemi, żyłami wodnymi biegnącymi pod powierzchnią gruntu, czy innymi tego typu zjawiskami. Jest to najzwyczajniej w świecie złudzenie optyczne. Niemniej jednak naprawdę zjawiskowe.

Jak znaleźć to konkretne miejsce? To bardzo proste. Gdy już dotrzesz do Podgórza, skieruj się w stronę cmentarza. Zlokalizuj przejście dla pieszych prowadzące właśnie na cmentarz i następnie zwróć uwagę na liczący sobie około 100 – 150 metrów odcinek drogi biegnącej pod górę. To właśnie jest ta Magiczna górka!

Jezioro Sodoma

Jezioro Sodoma zlokalizowane jest w okolicy wsi Ruskie Piaski niedaleko Zamościa. Można do niego dotrzeć także z innej wsi o nazwie Wólka Nieliska. Ma ono podłużny, powyginany kształt i za dnia nie wydaje się niczym szczególnym. Ot, jezioro jakich wiele. 

Jednak gdy tylko zapadnie wieczór i słońce zacznie znikać za horyzontem, jezioro Sodoma nagle staje się niezwykle mroczną, ponurą i wręcz złowieszczą krainą. Zjawisko to jest dosyć trudne do wyjaśnienia, ale zmrok zapada nad nim błyskawicznie przechodząc ze słonecznego dnia nieprzeniknioną ciemność w dosłownie kilka minut. Ponadto staje się wyraźnie zimniej i w powietrzu zaczyna być odczuwalny dziwny, niepokojący nastrój.

Oczywiście są to jedynie subiektywne odczucia, ale na tyle przekonujące, że niejeden odwiedzający jezioro Sodoma w porze wieczornej miał gęsią skórkę. Do tego dochodzą jeszcze liczne legendy opowiadane przez miejscowych, o zatopionych wrakach dwóch czołgów w wodach jeziora, o ciałach zamordowanych przez hitlerowców Żydów, o ludziach, którzy zniknęli w tym jeziorze bez śladu, a ich ciał nigdy nie odnaleziono, o rzekomym podwójnym dnie, pod którym płynie w głębokim wąwozie podziemna rzeka.

Niezależnie od tego, czy potraktujemy te opowieści jako zwykłe bajki, czy też jako lokalne legendy mające jednak coś wspólnego z prawdą, jezioro Sodoma jest miejscem, które naprawdę warto poznać! Nie musisz przecież cały czas grać w darmowe gry hazardowe na telefon, warto czasem wyjść z domu i poznać coś naprawdę oryginalnego.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments