Przed nami wspaniałe widowisko historyczne. Obchody 99. rocznicy Bitwy pod Komarowem [PROGRAM]

0
912
GAIA

Bitwa pod Komarowem stoczona 31 sierpnia 1920 r. to największa bitwa konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą Bitwą Warszawską. Była to także ostatnia wielka bitwa kawaleryjska na naszym kontynencie. Wydarzenia spod Komarowa świadczą o doskonałej strategii polskiego dowództwa. Pokonanie Budionnego pod Komarowem i obrona Zamościa ocaliły ówczesną Europę przed zalewem bolszewików. Na pamiątkę tych wydarzeń każdego roku na polach Komarowa i Wolicy Śniatyckiej za sprawą Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, organizowana jest rekonstrukcja wydarzeń z 1920 roku. Obchody przypadającej w tym roku 99. rocznicy Bitwy odbędą się w dniach 24-25 sierpnia 2019. Ważnym punktem uroczystości będzie wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Monument stanąć ma w miejscu zwycięskiej bitwy w 2020 r., a więc w jej setną rocznicę.

We wtorek, 20 sierpnia w sali konferencyjnej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegółowy program obchodów 99. Rocznicy Bitwy pod Komarowem. W spotkaniu udział wzięli Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek, Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Poseł Sławomir Zawiślak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko oraz Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu Sebastian Paul.

Obchody rocznicy, pod nazwą „Komarowska Potrzeba 2019”, odbędą się w Wolicy Śniatyckiej (w miejscu bitwy) i potrwają cztery dni. W dniach 22 -25 sierpnia 2019 r. odbywać się będą X Manewry Kawalerii, w których uczestniczyć będą członkowie ochotniczych grup kultywujących kawaleryjskie tradycje z całego kraju, członkowie organizacji paramilitarnych i proobronnych. 

Główne uroczystości rozpoczną się w sobotę, 24 sierpnia o godz. 16.30 polową mszą świętą za poległych ułanów, następnie o godz. 17.30 odbędzie się uroczysty Casprzyk Kawaleryjski oraz uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Odsłonięcie Pomnika zaplanowano w 100 – tną rocznicę Bitwy pod Komarowem, która przypada w 2020 r.

W niedzielę, 25 sierpnia obchodzone będzie Święto Kawalerii Polskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00. Ich kulminacyjnym punktem będzie rekonstrukcja historyczna Bitwy pod Komarowem. W inscenizacji udział weźmie około 250 kawalerzystów, odbędą się także pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego szwadronów ochotniczych, także Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Wszystkich, którzy wybierają się do Komarowa na obchody rocznicy Bitwy z pewnością ucieszy wiadomość, że droga prowadząca do miejsca, gdzie odbywa się inscenizacja historyczna została wyremontowana – zyskała nową, betonową nawierzchnię. Jak poinformował Poseł Sławomir Zawiślak – Samorząd Powiatu Zamojskiego podjął decyzję o remoncie całego ponad 3 – kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Gminę Komarów i Gminę Sitno.

Przy okazji tak dużego wydarzenia historycznego, powstał też duży projekt infrastrukturalny, który będzie służył wszystkim mieszkańcom naszego terenu oraz licznym turystom, którzy będą Ziemię Komarowską odwiedzali. Bardzo serdecznie za to dziękuję – podkreślił poseł Zawiślak.

Głównym Organizatorem obchodów 99. rocznicy Bitwy pod Komarowem jest Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. Współorganizatorami wydarzenia są: Poseł na Sejm Sławomir Zawiślak, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafia Św. Trójcy w Komarowie. W tym roku po raz pierwszy w organizację przedsięwzięcia włączyło się Starostwo Powiatowe w Zamościu. 

Zadanie finansowane jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Obrony Narodowej, środków otrzymanych od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ze środków otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Zamościu. Przedsięwzięcie finansowo wspierają także: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Spółka PKP LHS. Wydarzenie patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Nowy Kurier Zamojski ma zaszczyt po raz kolejny być patronem medialnym obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem.

 

66918316 1078636985659047 3494841654991388672 n Przed nami wspaniałe widowisko historyczne. Obchody 99. rocznicy Bitwy pod Komarowem [PROGRAM]

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments