Rekordowy dorobek medalowy Orki

0
476

W dniach 5-7 lipca w Oświęcimiu odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15 lat w pływaniu. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej gruntowną modernizacją, oświęcimska olimpijska pływalnia znowu mogła gościć najlepszych polskich pływaków na krajowym championacie.  Do rywalizacji o tytuł Mistrza Polski Juniorów stanęło 452 pływaków (200 zawodniczek i 252 zawodników) reprezentujących 144 kluby.

Rewelacyjnie spisali się pływacy Orki Zamość: Julia Bednarz, Klaudia Malec, Julia Malinoś, Katarzyna Szuper, Zuzanna Sioma, Klaudia Wróblewska i Filip Łagoźny, którzy w klasyfikacji klubowej zajęli znakomite 3 miejsce.  Zwyciężyli zawodnicy G8 Bielany Warszawa-308 pkt., przed Piętnastką Bydgoszcz-271 pkt., Orką Zamość-224 pkt.,  4 miejsce zajęła Polonia Warszawa-181 pkt. a 5 Sikret Gliwice 156 pkt. Oczywiście tak wysoka lokata pozwoliła również na pozostawienie w pokonanym polu 7 innych klubów województwa lubelskiego. Klasyfikacja klubowa to wprowadzona od niedawna obok klasyfikacji medalowej statystyka pozwalająca ocenić siłę całej drużyny a nie tylko jednego, wybitnego zawodnika.  Podstawą tej klasyfikacji są wyniki (miejsca) poszczególnych zawodników ale tylko tych, którzy wywalczyli awans i pływali w finałach A(walka o miejsca 1-8).  Przykład: w klasyfikacji medalowej Orka  siedmioma zawodnikami wywalczyła 7 medali (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy)i w klasyfikacji medalowej uplasowała się na wysokim 5 miejscu, Delfin Piotrków Trybunalski  z jedną zawodniczką(5-0-0) uplasował się na miejscu 2 natomiast w klasyfikacji klubowej zajął odległe 21 miejsce(72 pkt).

Pierwszy dzień zmagań w porannych kwalifikacjach zaowocował awansem do popołudniowych finałów Julii Malinoś i Katarzyny Szuper do finału A na 50 i 200 m stylem dowolnym, Klaudii Malec do finału A na 50 m stylem klasycznym,  Julii Bednarz i Klaudii Malec do finału A  w konkurencji 400 m stylem zmiennym a Zuzanny Siomy do finału B w konkurencji 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym!  To naprawdę wymarzony początek zawodów.  Jako pierwsze w finałach wystąpiły Julia Malinoś i Katarzyna Szuper w finale 50 m stylem dowolnym gdzie Julia z czasem 27.10 została Mistrzynią Polski a Kasia z czasem 27.78 zajęła miejsce 7. Tuż za podium w finale 50 m stylem klasycznym uplasowała się Klaudia Malec-34.39.  W finale 200m stylem dowolnym Katarzyna Szuper uplasowała się na miejscu 5-2:10.26 a tuż za nią na miejscu 6 zameldowała się Julia Malinoś-2:11.74. W finale A na 400 m stylem zmiennym Julia Bednarz zajęła miejsce 4-5:07.16 a Klaudia Malec miejsce 5-5:12.99. Znakomicie spisała się też w finale B(miejsca 9-16) Zuzanna Sioma, która zwyciężyła w tym wyścigu i z czasem 5:17.18 zajęła ostatecznie miejsce 9. W finale B na 100 m stylem motylkowym Zuzia z czasem 1:07.58 zajęła miejsce 2 i w klasyfikacji końcowej zajęła miejsce 10.  Drugi złoty medal tego wieczoru zdobyły dziewczęta w składzie: Klaudia Malec, Julia Bednarz, Katarzyna Szuper i Julia Malinoś w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym-8:49.19 zdecydowanie pokonując Polonię Warszawa-8:56.12 i Piętnastkę Bydgoszcz-9:00.42. Ta wygrana nie podlegała żadnym dyskusjom.

Drugi dzień eliminacji zakończył się awansem do finału A Katarzyny Szuper na 50 motylkiem, Klaudii Malec na 50 grzbietem i 200 klasykiem a Julii Bednarz zarówno na 200 klasykiem jak i na 200 zmiennym. Do finału B awansowały Katarzyna Szuper na 50 m stylem grzbietowym a Julia Malinoś na 400 m stylem dowolnym. Obie zawodniczki ze względu na dobro sztafety zostały z tych finałów wycofane. Jako pierwsza w walkę o medale rozpoczęła Katarzyna Szuper-50 m stylem motylkowym z czasem 29.51 ukończyła na miejscu 5. Klaudia Malec w wyścigu finałowym na 50 m stylem grzbietowym uplasowała się na miejscu 8-31.69. Bardzo emocjonujący przebieg miał wyścig na 200 m stylem klasycznym, do którego z pierwszym czasem awansowała Klaudia Malec a z trzecim Julia Bednarz. Od początku wyraźną przewagę wypracowały sobie trzy zawodniczki Kladia Malec, Katarzyna Klimczyk(MOS Opole) i Julia Bednarz. O ile już po 100 metrach w walce o złoty medal pozostały tylko 2 zawodniczki-Malec  i Klimczyk to brązowy medal Julii Bednarz wydawał się już tylko formalnością. Niestety na finiszu Klaudia Malec przegrała złoty medal o 62 setne-2:35.99 a Julia Bednarz-2:42.10 przegrała brąz o 27 setnych z zawodniczką Ochoty Warszawa Karoliną Potiopą. Julia Bednarz próbowała powetować sobie tę porażkę w wyścigu na 200 m stylem zmiennym lecz na odpoczynek miała dosłownie kilkanaście minut co niestety odbiło się na wyniku-2:29.67 co z kolei dało miejsce 6. Bardzo już zmęczone zamojskie zawodniczki przystąpiły jeszcze w składzie jak na 4×200, do sztafety 4×100 metrów stylem dowolnym. Po niespodziewanej dominacji w sztafecie 4×200 metrów zawodniczki Orki już przed startem wymieniane były jako faworytki do złotego medalu.  Patrząc po czasach składowych uzyskanych przez zamojskie pływaczki śmiało powiedzieć można, że spekulacje te miały swoje uzasadnienie i złoto było w zasięgu. Męczące indywidualne wyścigi zawodniczek Orki zrobiły jednak swoje i ostatecznie przegrywając z zespołem Polonii Warszawa-4:02.73 a wyprzedzając Piętnastkę Bydgoszcz-4:05.37 z czasem 4:04.03 zdobyły medal srebrny.

Trzeci, ostatni dzień zawodów przyniósł kolejne sukcesy w postaci awansu do finałów: Klaudii Wróblewskiej-finał B na 200 m stylem motylkowym, Julii Malinoś i Katarzynie Szuper – finał A na 100m stylem dowolnym, sensacyjny awans Zuzanny Siomy –finał A na 100 grzbietem, awans do finału A wywalczyła żabkarka Klaudia Malec na 100 m stylem klasycznym a w serii finałowej,  z rozstawienia według czasów wystąpić miały na 800 m stylem dowolnym Julia Malinoś i Julia Bednarz. Jako pierwsza po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski w finale B wystąpiła Klaudia Wróblewska-200 m motylkiem przepłynęła w czasie 2:41.40 co dało miejsce 7 a ostatecznie 15 w Polsce. Prymat na kraulowych sprintach potwierdziła Julia Malinoś zdobywając swój drugi złoty medal , tym razem na 100m-58.97, 7 miejsce w tym wyścigu zajęła Katarzyna Szuper-1:00.79. W finałowym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym świetnie spisała się Zuzanna Sioma, która poprawiając o ponad sekundę wynik z eliminacji zajęła wysokie 5 miejsce-1:07.97.  W kolejnym trzecim już bezpośrednim starciu Klimczyk-Malec po raz trzeci triumfowała Katarzyna Klimczyk z Opola-1:12.68 przed Klaudią Malec-1:13.46. W wyścigu na 800 m stylem dowolnym lepsza okazała się Julia Bednarz-9:32.60, która zajęła miejsce 5 a Julia Malinoś z czasem 9:48.14 uplasowała się na miejscu 11. Ostatnim wyścigiem zawodów był wyścig sztafetowy 4×100 metrów stylem zmiennym. W historii występów podczas MP (2 razy), jeszcze nigdy dziewczętom nie udało się wywalczyć w tej konkurencji medalu. Tym razem było inaczej, zawodniczki Orki w kolejności Katarzyna Szuper-grzbiet, Klaudia Malec-żaba, Julia Bednarz-motyl i Julia Malinoś-dowolny, wywalczyły medal brązowy!  1-Polonia Warszawa-4:28.85, 2-Piętnastka Bydgoszcz-4:31.38, 3-Orka Zamość-4:31.99.

Serdeczne gratulacje za olbrzymi sukces!