ORKA na szczycie klasyfikacji medalowej!

0
784

W tegorocznych XIV zawodach pływackich o Puchar Roztocza 25-26 maja, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, wystartowało ostatecznie 168 (85 dziewcząt i 83 chłopców) pływaków z 18 klubów. Podobnie jak w latach ubiegłych rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: pierwsza-10 lat i młodsi, druga-11-12 lat a trzecia przekształcona została z ,,13 lat i starsi” w kategorię ,,open” czyli bez dolnej i górnej granicy wiekowej. Klasyfikacje medalową z 45(19-15-11) medalami wygrała Orka Zamość przed UKS 48 Warszawa Śródmieście-37(13-10-14) i Wisłą Puławy-27(13-8-6).

Zawody rozgrywane były seriami na czas według czasów zgłoszenia ale tylko takiego, który widnieje w rankingu europejskim i uzyskany został nie wcześniej niż 15 miesięcy przed zawodami. W pierwszym bloku zawodnicy ścigali się na 50 i 200 metrów stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym a w drugim bloku na dystansie 100 m tym samym stylem i 100 m stylem zmiennym.

Na dystansie 50 metrów stylem motylkowym w drugiej kategorii 2 była Izabela Naklicka-32.52 a 3 Aleksandra Poździk-33.03. W kat.open 2 była Zuzanna Sioma-30.43 a 3 Klaudia Wróblewska-31.54. Wśród najmłodszych zawodników zwyciężył Kacper Dziura-36.50. Klaudia Malec zdecydowanie wygrała 50 m stylem grzbietowym w kat.open-30.08. Wynikiem tym Klaudia poprawiła Rekord Klubu(open) na tym dystansie. Michał Dziura uplasował się na 3 miejscu w najmłodszej kategorii wiekowej-39.96. Na 3 miejscu ukończyła rywalizację na dystansie 50 m stylem klasycznym 11 letnia Alessandra Trojak-46.84, kategorię open wygrała Julia Bednarz-34.79 a wśród panów Filip Łagoźny-33.00. Konkurencję 50 dowolnym zdominowały 2 zawodniczki Orki Julia Malinoś i Katarzyna Szuper. Bezkonkurencyjna okazała się Julia Malinoś, która czasem 26.33 ustanowiła Rekord Klubu w kategorii open, 2 była Katarzyna Szuper-26.87. Obie zawodniczki zapisały się tymi wynikami w historii klubu ponieważ poniżej 27 sekund na 50 dowolnym wśród pań pływała tylko Marcelina Radlińska, i do niej należał też Rekord Klubu. W rywalizacji panów w każdej kategorii wiekowej Orka stawała na drugim stopniu podium. W najmłodszej Krzysztof Charkot-31.59, w średniej Olaf Lupa-28.47 a w open Rafał Chyrchała-24.99. Na 200 m motylkiem 3 była w kat.II Aleksandra Poździk-2:53.15 a 2 w open Zuzanna Sioma-2:31.15. W konkurencji męskiej ponownie najlepszy okazał się Kacper Dziura-3:01.84. Na 200 m stylem grzbietowym nie miała sobie równej rywalki Klaudia Malec-2:21.88. Na 3 miejscu ponownie zameldował się na 200 grzbietem Michał Dziura-2:58.62. W konkurencji najmłodszych żabkarek świetnie spisała się zajmując 2 miejsce Alessandra Trojak-3:33.03 a rywalizację w kategorii open ponownie wygrała Julia Bednarz 2:40.21. Filip Łagoźny tak jak 50m wygrał również 200 m żabką z wynikiem 2:39.92. Na 200 m stylem dowolnym powtórzyła się kolejność z pięćdziesiątki: 1 Julia Malinoś-2:08.68-RK piętnastolatek, 2 Katarzyna Szuper 2:09.06. U panów Krzysztof Charkot zwyciężył w najmłodszej kategorii-2:34.00, Olaf Lupa był 3 w średniej kategorii-2:14.58 a w open 2 był Rafał Chyrchała-1:56.76. Niedzielna rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów na 100 m stylem dowolnym. Kolejną bitwę pomiędzy dwoma zawodniczkami Orki o miano najlepszej kraulistki nieznacznie, ponownie wygrała Julia Malinoś-58.44 (Rekord Klubu 15 lat) przed Katarzyną Szuper-59.07. 100 dowolnym wygrał również Krzysztof Charkot-1:08.53, Olaf Lupa zajął miejsce 2-1:01.61 a Rafał Chyrchała zajął kolejny raz miejsce 2-54.25. Na 100 m stylem motylkowym 2 lokatę wywalczyła Aleksandra Poździk-1:14.22 a kategorię open wygrała Zuzanna Sioma-1:06.22, na miejscu 3 uplasowała się Klaudia Wróblewska-1:09.66. Trzeci już dystans stylem motylkowym wygrał Kacper Dziura-1:23.06. 100 metrów stylem grzbietowym, z kolejnym Rekordem Klubu w kategorii open wygrała Klaudia Malec-1:04.82. Michał Dziura po raz trzeci zajął 3 miejsce, tym razem na 100 m stylem grzbietowym-1:23.50. Na najniższym stopniu podium stanęła Alessandra Trojak w wyścigu na 100 m stylem klasycznym-1:42.68 a w kategorii open po raz trzeci zwyciężyli Julia Bednarz-1:15.13 i Filip Łagoźny-1:12.38. W konkurencji 100 metrów stylem zmiennym wśród pań złoty medal wywalczyła  Klaudia Malec 1:05.99 a srebrny Katarzyna Szuper 1:06.92. Na tym samym dystansie Krzysztof Charkot wywalczył brąz-1:20.53.

W klasyfikacji specjalistek danego stylu, na którą składają się punkty za wyścigi na 50, 100 i 200 metrów, wśród delfinistek  12-13 lat srebrny medal odebrała Iza Naklicka a brązowy Aleksandra Pożdzik.  Kategorię open wygrała Zuzanna Sioma a 3 była Klaudia Wróblewska. . W klasyfikacji najmłodszych delfinistów najlepszym okazał się Kacper Dziura i to on zasłużenie odebrał medal złoty.

Najlepszą grzbiecistką została w kategorii open Klaudia Malec. Medal brązowy w najmłodszej kategorii wiekowej wywalczył Michał Dziura.

Rywalizację o tytuł najlepszej kraulistki wygrała Julia Malinoś-medal złoty, przed Katarzyną Szuper-medal srebrny. Srebrne medale po zakończeniu rywalizacji kraulistów odebrali zamojscy pływacy: Krzysztof Charkot kat 10 lat i młodsi, Olaf Lupa w kat.12-13 lat i  Rafał Chyrchała w kategorii open.

Najlepszą żabkarką w kategorii open została Julia Bednarz a żabkarzem Filip Łagoźny. Alessandra Trojak w najmłodszej kategorii wiekowej wywalczyła medal brązowy.

W klasyfikacji o Puchar Roztocza (suma punktów za 50,100 i 200 m danym stylem+100m stylem zmiennym) w kategorii open pierwsze 3 miejsca wywalczyły zawodniczki Orki: 1-Katarzyna Szuper 2464 pkt., 2-Julia Malinoś 2453 pkt., 3-Klaudia Malec 2452 pkt.

W rywalizacji panów w najmłodszej kategorii wiekowej na miejscu 2 uplasował się Krzysztof Charkot 1056 pkt., w kat.12-13 lat na miejscu 3 Olaf Lupa 1487 pkt., a w kategorii open 2 był Rafał Chyrchała 2204 pkt.

Jak co roku, na najlepszych zawodników czekały przepiękne okolicznościowe dyplomy i medale z motywem zamojskiego ratusza oraz cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zawodów brali natomiast udział w losowaniu drobnych nagród rzeczowych.

Zawody organizowane przez UKS Orka Zamość z pomocą zamojskiego OSiR, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość od wielu lat wspiera PGE Dystrybucja S.A Oddział Zamość, Krajowa Spółka Cukrowa oddział Werbkowice, a w tym roku dołączył jeszcze Departament  Promocji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.