Poleciał w nieznane. Wywalczył podium!

0
643

Zamojski podniebny akrobata został II wicemistrzem Polski w akrobacji szybowcowej.

Dominik Typek, bo o nim mowa, członek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej stanął na podium XXIII Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej. Zawody rozgrywane były w klasie Unlimited i Advanced, na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu (w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 r.). Dominik, obecnie student II roku specjalności Pilot Samolotu Transportowego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, startując w klasie Advanced, reprezentował swoją uczelnię oraz Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

– Był to udany debiut naszego reprezentanta. W klasyfikacji ogólnej zajął 4. miejsce, a w konkurencji tzw. „wiązanki nieznanej” znalazł się na 3. miejscu podium. Podczas mistrzostw rozegrano 4 konkurencje, dowolną znaną, nieznaną oraz dwie dowolne nieznane. Każda konkurencja polegała na wykonaniu wiązanki figur w strefie akrobacji o wymiarach 1000x1000x1000 metrów. Poszczególne konkurencje były oceniane przez profesjonalnych sędziów wg. regulaminu międzynarodowej organizacji sportów lotniczych FAI, którzy zwracali uwagę na kolejność, poprawność i odpowiedni kształt wykonywanych figur oraz harmonię całej wiązanki. Szczególną uwagę przywiązywano do zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywanego lotu. Za brak stosowania się do przyjętych reguł groziła dyskwalifikacja. Niesprzyjającym czynnikiem podczas rozgrywanych mistrzostw był dość silny i porywisty wiatr, który skutecznie utrudniał utrzymanie się w strefie akrobacji, miał wpływ na poprawność wykonywanych figur – informuje Joanna Giruć, rzecznik prasowy Aeroklubu Ziemi Zamojskiej

Dla reprezentanta Aeroklubu Ziemi Zamojskiej przygotowania do tej imprezy sportowej trwały nieustannie od połowy kwietnia br. regularne treningi odbywały się w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu pod okiem doświadczonych zawodników kadry narodowej: Piotra Lewandowskiego i Jana Makuli. To dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu udało się uzyskać tak dobry wynik.

Akrobacja lotnicza to najwyższa sztuka pilotażu. Uczestnictwo w takich imprezach, szczególnie długotrwałe szkolenia, treningi, udział w rywalizacji sportowej, bezsprzecznie podnoszą kwalifikacje pilotów oraz kunszt pilotażu, kształtują i utrwalają dobre nawyki. Ponadto pozwalają nawiązywać wartościowe relacje i kontakty z ludźmi ze świata awiacji, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej, pilotami zawodowymi oraz doświadczonymi instruktorami.

fot., materiał nadesłany

Poprzedni artykuł17. Eurofolk rozpoczęty. Publikujemy zdjęcia
Następny artykułInwazja szczurów w Zamościu. Konieczna jest deratyzacja
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments