Bezpieczne przejścia dla pieszych przy szkołach

0
739
fot. orlen
- reklama-

Fundacja Orlen Dar Serca dofinansuje dodatkowe oznakowanie i oświetlenie czterech przejść dla pieszych w Zamościu. W lipcu bieżącego 2017r, Fundacja Orlen Dar Serca ogłosiła program pn. „Bezpieczna Droga Do Szkoły”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w pobliżu placówek oświatowych poprzez poprawę oznakowania.

W całym kraju Fundacja „ORLEN – DAR SERCA” przekaże ponad milion  złotych na lepsze oznakowanie przejść dla pieszych na drogach w pobliżu szkół. Fundusze otrzyma ponad 40 jednostek samorządu terytorialnego, które administrują tymi drogami.

Zarząd Dróg Grodzkich zgłosił do program Orlenu cztery przejścia dla pieszych znajdujące się w pobliżu szkół:
– ul. Świętego Piątka – przy skrzyżowaniu z ul. Orlą (w pobliżu SP nr 6)
– ul. Lwowska – przy Kuratorium Oświaty (w pobliżu SP nr 2)
– ul. Partyzantów – w pobliżu II L.O.
– ul. Kilińskiego – w pobliżu III L.O.

Oznakowanie tych czterech przejść będzie polegać na wykonaniu nowego oznakowania poziomego biało-czerwonego w technologii grubowarstwowej oraz ich doświetleniu za pomocą aktywnych znaków D-6 (przejście dla pieszych).

Z danych Komendy Miejskiej Policji wynika, że na zamojskich przejściach dla pieszych dochodzi do kilkunastu zdarzeń rocznie, w tym do 10 wypadków:

2007: 11 zdarzeń, 8 wypadków
2008: 12 zdarzeń, 7 wypadków
2009: 9 zdarzeń, 6 wypadków
2015: 9 zdarzeń, 9 wypadków
2016: 10 zdarzeń, 10 wypadków
2017: 14 zdarzeń, 4 wypadki

źródło: Biuletyn Miejski na podstawie KMP w Zamościu

O problemie bezpieczeństwa pieszych na przejściach mówi Prezydent Andrzej Wnuk: „Samochodów jest coraz więcej i nie da się tego zjawiska powstrzymać, dlatego na nas, jako gospodarzach miasta spoczywa obowiązek zadbania o tych, którzy w różnego rodzaju zdarzeniach drogowych odnoszą najpoważniejsze obrażenia. Stąd kolejne projekty, dotyczące wymiany oświetlenia ulicznego na znacznie sprawniejsze i dające więcej światła lampy led, aktywne znaki w pobliżu przejść, a także specjalne oznakowanie”.

Od 3 lat Miasto prowadzi działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. W 2015 r. odnowiono biało czerwone oznakowanie 8 przejść, w 2016 przemalowano kolejne dwa przejścia na biało-czerwone kolory. Zamontowano także aktywne oznakowanie przejść na Lwowskiej, Partyzantów i Wyszyńskiego. W tym roku aktywne oznakowanie pojawiło się na przyjściu przy skrzyżowaniu Żdanowska/Sienkiewicza. Na Piłsudskiego (przy Budowlance i Sezamie) wymieniono sygnalizatory świetlne na ledowe, widoczne z dalszej odległości. Zniknęła zatoka postojowa przy kościele św. Krzyża przy jednym z niebezpieczniejszych przejść w mieście. Na przełomie roku 2016/2017 wymieniono wszystkie sygnalizatory akustyczne działające przy przejściach dla pieszych na terenie miasta.

Decyzje o tym, gdzie powinny pojawić się nowe oznakowania zapadają wspólnie z KMP w Zamościu.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments