Stracą prawko za niepłacenie alimentów

0
392
Fot. pixabay

Wydział Ewidencji Kierowców i Pojazdów Urzędu Miasta Zamość prowadzi, na wniosek Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, postępowania administracyjne w stosunku do 17 kierowców, dotyczące wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, którzy nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego nałożonego przez Sąd na rzecz osób uprawnionych.

Zgodnie z art. 5 ust 3 ustawy  dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ( j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 554 ), w przypadku, gdy dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił: złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy – bez uzasadnienia przyczyny , przyjęcia  propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych, organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie  dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, wydając w tym względzie  stosowną decyzję. Zgodnie z art. 5 ust. 3a w/w ustawy nie wydaje się decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych wobec dłużnika, który  przez okres 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów. W przypadku wydania decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, właściwy organ dłużnika występuje z wnioskiem do organu wydającego uprawnienia do kierowania pojazdami o wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy ( art. 5 ust 3b oraz art. 8b w/w ustawy).

Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy również następuje na wniosek organu właściwego dłużnika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami  w zakresie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, zwrot zatrzymanego prawa jazdy, następuje po ustaniu przyczyn zatrzymania. Jeżeli od dnia zatrzymania prawa jazdy upływnie co najmniej rok, warunkiem wydania prawa jazdy jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji ( art. 102 ust 2 ustawy o kierujących pojazdami).

 

Poprzedni artykułWydział Ewidencji Kierowców i Pojazdów wzywa właścicieli samochodów marek Volkswagen, Audi, Seat i Skoda
Następny artykułGala 25 lecia Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments