- reklama-

Właśnie ruszyła rewitalizacja budynku kościoła oo. Franciszkanów w Zamościu. Teren został ogrodzony i lada chwila ruszą prace.

Została podpisana umowa pomiędzy zamojską firmą „BUDMAT” Spółka Jawna Tadeusz Rozmus, Józef Małysz a LUBREN Sp. z o.o. z Lublina na prace rewitalizacyjne największego XVII-wiecznego barokowego kościoła w Polsce – Kościoła Ojców Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP w Zamościu.

Koszt inwestycji to 22.664.771,01 zł. Prace mają zostać zakończone do 15 listopada 2019r.
Lada chwila na placu obok kościoła będą przeprowadzane nawiercenia, nawet 100 metrów w głąb, gdyż kościół ma być ogrzewany przez pompę ciepła.

Teren skwerku przy kościele także zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Ma tam także stanąć figura św. Franciszka. W miejscu, gdzie dawniej stała dzwonnica ma zostać odtworzony jej obrys.

13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (w 1672r. oraz w 1673r.), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku. Po tak bogatej historii gmachu kościoła oo. Franciszkanów przyszedł czas na jego rewitalizację.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Nareszcie !!!! Zamościanie trzeba pomóc w rewitalizacji tego pięknego budynku. Wkład własny to 3mln jak na zakon franciszkański to sporo