Niesamowity Carnaval Sztukmistrzów 2017

0
952

W Lublinie, już wkrótce będzie się odbywał niesamowity Carnaval Sztukmistrzów 2017. To cztery dni, kiedy miasto jest jedną wielką sceną. Sto kilkadziesiąt otwartych przedstawień, koncertów i pokazów. Nie sposób zobaczyć wszystkich, ale  każdy w repertuarze znajdzie coś dla siebie. W ulotkach z programem oznaczono typy wydarzeń, sugerowany przedział wiekowy oraz przewidywany czas trwania. Programy w wersji drukowanej są dostępne w punktach informacyjnych na Błoniach pod Zamkiem i na placu Litewskim. Bilety na niektóre spektakle zamknięte są jeszcze dostępne poprzez www.ticketpro.pl

Warsztaty cyrkowe w Zamkowych Tarasach będą prowadzili Animatorzy z Grupy Cyrkowej CIRCUS działającej przy Oddziale Warszawskim KLANZY oraz Animatorzy z Oddziału Białostockiego KLANZY. Uczestnicy otwartych warsztatów będą mogli poznać podstawy żonglowania różnymi rekwizytami cyrkowymi ( min.talerzami, piłkami, diabolo, flowerstickami, hula hop, obręczami i maczugami).

Deus ex Machina „Galileo ” – podniebny spektakl „Galileo” przyniesie nam opowieść o powietrznych ludziach, którzy schodzą do nas po linach i dzielą się swoją wiedzą. Na Placu Zamkowym pojawi się spektakularna kulista konstrukcja wznosząca się na 15-30 m, na której obserwować będziemy zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach.

Spektakl odbędzie się 28 lipca o godzinie 22.00 oraz 29 lipca o godzinie 21.30 na Placu Zamkowym.

Marcel et ses Drôles de Femmes „Miss Dolly” – to pierwsza wspólna praca francuskokatalońskiego kwartetu akrobatów, którzy zaprezentują komiczny pokaz akrobacji powietrznych z elementami burleski i westernu. Historia miłosna przeplatać będzie się tu ze zmaganiami ciała z materią. Testowana będzie kondycja człowieka i jego siła. Ponad wszystkim unosić będą się zaś poezja, emocje i humor.

Spektakl odbędzie się 28 lipca i 29 lipca o godzinie 19.00 na Placu Litewskim.

Kolektyw Kejos „Miasto, którego nie było” – tytułowe miasto, to miejsce częściowo wyobrażone. Poprzez spotkania ludzi odmiennych, nieustanne krzyżowanie się kultur, postaw, sposobów na życie oraz przywołanie historii z lubelskich legend i historycznych postaci artyści tworzą wielowymiarowy, oniryczny świat, którego być może nigdy nie było. Spektakl łączy techniki sztuki cyrkowej i teatru oraz elementy pokrewnych dziedzin (taniec, teatr ruchu, teatr plastyczny). Stworzony specjalnie z myślą o obchodach jubileuszu 700-lecia Lublina, inspirowany historią miasta, legendami, mitami, opowiadaniami oraz twórczością artystów związanych z Lublinem. Spektakl wyprodukowany przez Carnaval Sztukmistrzów.

Spektakl skierowany jest do osób 12+. Widowisko odbędzie się 28 lipca o 17.00 i 20.30 w Dużym Namiocie na Błoniach pod Zamkiem.

Kolektyw Kejos „Pitagoras 3D” – bohaterka spektaklu to samozwańcza profesor, która szukając doskonałości, bierze na warsztat poetyckie teorie o związkach Odległości, Muzyki, Kosmosu i Geometrii. Absurdalna, śmieszna, czasem tragiczna profesor, przeprowadza eksperymenty z dźwiękiem i obrazem oraz wywody naukowe oparte na tekstach starożytnych, współczesnych danych statystycznych i własnej wyobraźni. Często w pasji zwraca się do obecnych i wchodzi w bezpośrednią reakcję chemiczną z publicznością, starając się odpowiedzieć na pytanie „Z czego zbudowane jest całe niebo ?”.

Spektakl skierowany do osób 12+. Widowisko odbędzie się 29 lipca o 18.00 oraz 30 lipca o 17.30 w Centrum Kultury w Lublinie.

Silk Sisters (Ania i Emilia Granat) – to duet szesnastoletnich akrobatek powietrznych związanych z ośrodkiem Aerial Arts w Rochester w stanie Nowy Jork. W swoich występach wykorzystują różnorodne rekwizyty, między innymi szarfy, obręcze, sześciany, hamaki. W tym roku, Silk Sisters wracają do Lublina z nowym programem, obejmującym zapierające dech w piersiach popisy na szarfach i obręczach, jak również taniec i scenki komediowe z udziałem publiczności.

Spektakl odbędzie się 27 lipca o godzinie 21.00 i 28 lipca o 21.30 na Placu po Farze oraz 29 lipca i 30 lipca o godzinie 14.00 i 19.00 w Tarasach Zamkowych.

Collectif de la Bascule „Rien nest moins sur” – „Rien nest moins sur”, czyli „Nic pewnego” to krótki spektakl z długim numerem. Ta nowa forma cyrku stawia w centrum chwiejący się przedmiot, którego działanie w miarę upływu czasu zostaje stopniowo rozkładane na czynniki pierwsze. Nieokiełznane i karkołomne akrobacje, nieoczekiwane zmiany akcji i doskonale zsynchronizowana żonglerka przenikają się ze sobą w rożnych konfiguracjach. Zwykłe działanie uruchamia całą maszynę – jeśli jeden element wprawiony zostaje w ruch, wszystkie pozostałe również; jeśli jeden się zatrzyma, wszystko zostaje zachwiane.

Spektakl skierowany jest do osób 7+. Widowisko odbędzie się 29 lipca o godzinie 20.00 i 30 lipca o godzinie 19.00 w Dużym Namiocie na Błoniach pod Zamkiem.

Les Paraconteurs „ConSequences” – dwóch współczesnych klaunów zabiera widzów w pełną gagów podróż, podczas której prezentują absurdy norm społecznych w różnych życiowych sytuacjach, takich jak pogrzeb, sesja u psychoterapeuty czy noc w dyskotece. Za pośrednictwem żartów wywołują lawinę katastrof, są sprawcami chaosu, który zmusza nas do myślenia o sytuacjach, których jesteśmy świadkami. ConSequences to spektakl bez słów, utrzymany w konwencji absurdu w stylu Bustera Keatona czy Monthy Pythona.

Spektakl skierowany do osób 7+. Widowisko odbędzie się 27 lipca o 19.00 oraz 28 lipca o 18.00 w Centrum Kultury w Lublinie.

Powrót Sztukmistrza” Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Przyjaciele – po blisko dwutygodniowej podróży po miastach i miasteczkach lubelszczyzny międzynarodowa grupa artystów przyjeżdża do Lublina – rodzinnego miasta Jaszy Mazura. Na ulicach i placach będą zabawiać i skłaniać do refleksji, przypominając jednocześnie bohaterów opowiadań autora „Sztukmistrza z Lublina”, laureata literackiej Nagrody Nobla – Isaacka Bashevisha Singera. Widowisko z elementami teatru, cyrku, tańca, fire show, z muzyką na żywo wyreżyserował Arkadiusz Ziętek.

Spektakl odbędzie się 27 lipca o godzinie 20.00 na Placu przy dawnym Teatrze im. H.Ch. Andersena.

Mattatoio Sospeso „OUT!” – publiczność, podczas występu, zostaje brutalnie wciągnięta w poetycki, ale niepozbawiony ironii włoski melodramat, któremu towarzyszą najpiękniejsze głosy włoskiego „bel canto” z lat 30. ubiegłego wieku. Bądźcie świadkami zapierającego dech w piersiach zakończenia, w którym bohater zostaje zawieszony w powietrzu.

Spektakl odbędzie się 28 i 29 lipca o godzinie 18.00 oraz 30 lipca o godzinie 17.00 na Placu po Farze.

El Cruce „Punto y Coma” – to spektakl, który bada związki między współczesnym cyrkiem a teatrem. Czerpiąc inspirację z ekspresjonizmu oraz teatru absurdu, zgłębia znaczenie „kultury” i „wiedzy” poprzez badanie ekspresji i poetyckości współczesnego cyrku i teatru. W ich fantastycznym świecie obiekty są żywe, ruch jest mową a słowa ulatują. Istnieją w zapomnianej przestrzeni zagubionej w czasie, w dziwnym miejscu, gdzie obrazy tańczą a kruchość drży.

Spektakl odbędzie się 28, 29 i 30 lipca o godzinie 21.00 na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów.

Stefano Di Renzo „Hold on” – to przedstawienie, w którym siła grawitacji, przeciwwaga i siły odśrodkowe są testowane do granic możliwości. Doświadczycie spektaklu o niesamowitej wirtuozerii, podczas którego wiadra, filiżanki i piłki latać będą w powietrzu, a deski staną się katapultami. W finale będziemy emocjonować się zmaganiami głównego bohatera, który za wszelką cenę będzie starał się nie spaść z liny.

Spektakl odbędzie się 29 lipca o godzinie 17.00 i 19.00 oraz 30 lipca o godzinie 16.00 i 18.00 na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów.

Sari Mäkelä „The Great Granny Show!” – z dalekiej Finlandii przybywa do nas starsza pani, aby pokazać na co stać babcie. Zwariowana babcia łączy w swoim pokazie ewolucje z kołem cyr, hula hop, break dance oraz klaunadę, dzięki czemu rozkręca wśród widowni karuzelę śmiechu.

Spektakl odbędzie się 28 lipca o godzinie 18.15 i 19.40, 29 lipca o godzinie 16.30 i 18.15 na Placu Litewskim oraz 30 lipca o godzinie 16.00 i 17.30 na Placu przed Centrum Kultury w Lublinie.

Teatro Tatro „Circus Charms” – dowcipna opowieść o człowieku, który bardzo chciał zostać cyrkowcem, ale artyści nie chcieli przyjąć go do swojej kompanii. Historia z muzyką na żywo, piękną scenografią i kostiumami oraz morałem, który udowadnia, że jeśli czegoś bardzo się pragnie, na pewno uda się osiągnąć cel. Zobaczycie baletnicę na linie, zwinnych akrobatów, niebezpieczną jazdę na koniu, ćwiczenie rekina, kobietę węża i australijskie zające. A wszystko w duchu surrealistycznej i absurdalnej poetyki wielkiego rosyjskiego poety Daniło Charmsa.

Widowisko skierowane szczególnie dla dzieci 4+. Spektakl odbędzie się 29 i 30 lipca o godzinie 15.30 w Dużym Namiocie na Błoniach pod Zamkiem.

Poprzedni artykułWystawa “Poeta i Notariusz Bolesław Leśmian w Zamościu”
Następny artykuł73. rocznica wkroczenia do Szczebrzeszyna żołnierzy AK Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments