Uprawa konopi – szaleństwo czy szansa na rozwój polskiego rolnictwa?

0
2577

W Polsce od kilku lat trwa dyskusja nad zmianami prawnymi w zakresie zniesienia ograniczeń dotyczących uprawy konopi włóknistych. Politycy debatują, ekonomiści pomysł chwalą, młodzież się uśmiecha, a polski rolnik zaciera ręce. Choć sama roślina kojarzona jest z substancjami narkotycznymi, to z narkotykami nie ma nic wspólnego. Uprawa konopi włóknistych to dziś jedna z najbardziej atrakcyjnych finansowo produkcji rolniczych. Zysk z hektara wynosi minimum 2-3 tysiące złotych, a obecnie dzięki dopłatom, zysk ten może znacząco się powiększyć.1

Wzrost powierzchni upraw w porównaniu do lat ubiegłych spowodowany jest m.in. uruchomieniem dopłat bezpośrednich związanych z produkcją konopi w sektorach poza włókienniczych tj. budownictwie, do produkcji innowacyjnych bioproduktów. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują rolników chętnych do uprawy konopi włóknistych. Korzyści gospodarcze, płynące z uprawy tej rośliny są dobrze znane państwom Europy Zachodniej, we Francji uprawa samych konopi włóknistych zajmuje 10 000 ha (w Polsce łączna powierzchnia upraw konopi włóknistych w 2015 roku wynosiła 581 ha).

Obecnie obowiązujące rygorystyczne przepisy dotyczące upraw konopi włóknistych blokują rozwój rolnictwa i wielu gałęzi przemysłu, w których konopie mają bardzo szerokie zastosowanie. Związane jest to z licznymi uciążliwościami dla rolników oraz ujemnymi konsekwencjami dla Skarbu Państwa poprzez brak wpływów podatkowych z rozwijającego się przemysłu i rolnictwa.

Klub Poselski Kukiz’15 w dniu 21 października 2016 roku złożył projekt nowelizujący ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta ma na celu zliberalizowanie przepisów dotyczących dopuszczalności uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych.

W Polsce uprawa maku niskomorfinowego i konopi włóknistych ma długoletnią tradycję i przez długi czas była kojarzona przede wszystkim z ich szerokim zastosowaniem w przemyśle włókienniczym, spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, budowlanym. Liberalizacja przepisów dotyczących dopuszczalności uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych to ogromna szansa dla rozwoju gospodarczego Polski i poprawy sytuacji ekonomicznej rolników.

Nie pozwólmy, aby i tym razem spełniło się powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”, bowiem powodzenie projektu zależy od zaangażowania obywateli w dyskusję na temat proponowanych rozwiązań. Dlatego też zachęcamy wszystkich do udziału w konsultacjach społecznych oraz do szerokiej debaty nad rozwiązaniami proponowanymi w projekcie ustawy.

Wszystkich zainteresowanych tematem upraw konopi włóknistych w Polsce zapraszamy do kontaktu z biurem poselskim Posła Jarosława Sachajko w Zamościu, ul. Akademicka 4, bądź pod adresem email: [email protected].

Treść projektu złożonego przez Klub Kukiz’15: http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-357-2016/$file/8-020-357-2016.pdf

Autopoprawka złożona przez klub Kukiz’15: http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-357_5-2016/$file/8-020-357_5-2016.pdf

1) źródło: http://biztok.money.pl/biznes/artykul/boom-na-konopie-w-polsce-rolnicy-zarobia,152,0,2196376.html

 

Poprzedni artykułMuminki i Leśmian tematem 11. Spotkania na schodach
Następny artykułGrechuta jak żywy – niezwykła kolekcja lalek (ZDJĘCIA)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments