Bieg Huberta o Puchar Europy

0
1168

Już po raz kolejny na zakończenie sezonu sportowego, Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Gmina Zamość zorganizował „Bieg Huberta”, czyli Puchar Europy w Radioorientacji Sportowej. Jest to amatorska dyscyplina, łącząca bieg na czas z jednoczesnym poszukiwaniem kierunku, do czego zawodnicy używają mapy, kompasu magnetycznego i anten kierunkowych do odnajdywania ukrytych w lesie nadajników radiowych, tzw. „lisów”. Biegacze w zależności od kategorii wiekowych mają do odnalezienia od 3 do 5 „lisów” oraz do pokonania dystans od 4 do 9 kilometrów. Na zlecenie Europejskiej Federacji Radioorientacji Sportowej, UKS „Azymut” Gmina Zamość zorganizował zawody w dniach 8-9 października. Zawodnicy z najlepszych klubów Ukrainy, Polski i Mołdawii rywalizowali we wszystkich kategoriach wiekowych w dwu biegach klasycznych na paśmie 144 MHz i 3,5 MHz. Bazą organizacyjną imprezy był Zespół Szkół w Sitańcu, gdzie w sobotę rano Puchar Europy oficjalnie otworzył wójt Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński. Następnie zawodnicy udali się autokarami na miejsce wytyczonych tras biegowych w podzamojskich lasach.

W sobotę na paśmie 144 MHz w swoich kategoriach zwyciężyli następujący zawodnicy: dziewczęta do lat 14: Katerina Demczuk – Łuck (Ukraina), dziewczęta do lat 16: Olga Goliuk – Łuck (UA), kobiety do lat 19: Christina Mielnik – Łuck (UA), kobiety: Agata Kulicka ze Skierniewic; chłopcy do lat 14: Hubert Pijus ze Skierniewic, chłopcy do lat 16: Adam Kłoczek z Sitańca, chłopcy do lat 19: Redir Karpowicz – Kijów (UA), mężczyźni 21 lat: Szymon Ławecki z Siedlec, mężczyźni 40 lat: Jewgien Dolia – Kijów (UA), mężczyźni 50 lat: Oleg Fursa – Kijów (UA). Drugiego dnia na paśmie 3,5 MHz złote medale wywalczyły następujące osoby: dziewczęta do lat 14: Kamila Wiśniewska z Bielska-Białej, dziewczęta do lat 16: Olga Goliuk – Łuck (UA), dziewczęta do lat 19: Lilia Ticha – Łuck (UA), kobiety: Agata Kulicka ze Skierniewic, chłopcy do lat 14: Maksim Mironienko – Łuck (UA), chłopcy do lat 16: Oleksij Konowałów – Kijów (UA), chłopcy do lat 19: Redir Karpowicz – Kijów (UA), mężczyźni 21 lat: Paweł Janiak z Siedlec, mężczyźni 40 lat: Witalij Jakymienko – Kijów (UA), mężczyźni 50 lat: Bogdan Bala z Siedlec.

Najwięcej złotych krążków, bo 12, wywalczyli zawodnicy z Ukrainy, Polacy zdobyli 8 złotych medali. Dekoracji najlepszych zawodników dokonał Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. A oto miejsca na podium zawodników klubu „Azymut”, którym łącznie przypadło 5 krążków i wszystkie w srebrze: Weronika Stankiewicz w kategorii dziewcząt do 14 lat zajęła II miejsce w paśmie 144 MHz i II miejsce w paśmie 3,5 MHz; Joanna Banach w kategorii dziewcząt do 16 lat zajęła II miejsce w paśmie 144 MHz; Jan Grosman w kategorii chłopców do 19 lat zajął II miejsce w paśmie 144 MHz i II miejsce w paśmie 3,5 MHz.

Działalność klubu „Azymut” wspierana jest z budżetu Gminy Zamość. Następne międzynarodowe zawody w radioorientacji sportowej „Azymut” zorganizuje dopiero wiosną 2017 r.