Mocny sprzeciw Posła Sachajko w „malinowej aferze”

0
350
fot. pixabay
reklama Wybory Zawiślak

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko wezwał Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego (PSL) do wycofania patronatu honorowego dla inicjatywy zakładania plantacji malin na Ukrainie.

Eksperci od sadownictwa oceniają, że w ostatnich latach Ukraina stała się dużym producentem malin, konkurując mocno z Polską o rynki zbytu. Cena polskich malin w skupie od czterech lat spada. Najwyższe ceny płacono w 2015 r. – średnio 7,7 zł/kg, w 2016 – 5,2 zł/kg, w 2017 – 4,40 zł/kg. W tym roku rolnicy mogą liczyć zaledwie na 1,5-2 zł/kg.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie uzgodniło projektu z Ministerstwem Rolnictwa.

MSZ argumentuje, że „dotacja ma pomóc rozwinąć mikro- i małą przedsiębiorczość wśród ludności wiejskiej na zachodzie Ukrainy w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa. Bezpośrednim celem projektu jest przekazanie wiedzy eksperckiej z zakresu tworzenia kooperatywy drobnych przedsiębiorców. Projekt w założeniu ma przyczynić się do wzmocnienia współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi gospodarstwami oraz przedsiębiorstwami”.

„W ramach projektu 30 właścicieli/pracowników mikro- i małych przedsiębiorstw skorzysta z usług doradztwa, konsultacji i wizyt studyjnych. Dodatkowo z tej grupy wybranych zostanie 10 drobnych przedsiębiorców, którzy utworzą pierwszą w obwodzie wołyńskim kooperatywę ogrodniczo-sadowniczą. Kooperatywa obejmie obszar 10 ha (każdy z rolników przeznaczy około 1 ha ziemi na plantację malin)” – poinformował MSZ.

Projekt zakłada, że Polacy przekażą ukraińskim rolnikom 70 000 sadzonek najlepszych odmian malin uprawianych w Polsce. Ukraińcy maja od Polaków otrzymać także doradztwo w zakresie uprawy. Wraz z rozwojem produkcji nastąpi znaczny wzrost znaczenia Ukrainy w światowym handlu malinami, przy jednoczesnym zdeklasowaniu polskich producentów malin.

Doprowadzamy do tego, żebyśmy masowo zamykali i zaorywali plantacje w Polsce i sprowadzali maliny z Ukrainy. Bo na Ukrainie mamy lepsze gleby , tańsze środki produkcji i nieograniczoną powierzchnię. To skandal!!! Może należy powiedzieć polskim rolnikom i sadownikom, że rezygnujemy z produkcji w Polsce i wszystko należy zasadzić lasami – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

 

treść pisma przesłanego przez Posła Jarosława Sachajko do Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here