Wiadomości

III Zamojski Marsz Żołnierzy Wyklętych

III Zamojski Marsz Żołnierzy Wyklętych

fot. Kazimierz Chmiel

Pamiętali o nas ginąc. Zamościanie pamiętali o nich dzisiaj oddając hołd tym, którzy poświęcili swoje plany, młodość, bezpieczeństwo, rodziny, a nawet życie w walce o wolność swoich potomnych.

Dzisiaj, w niedzielę odbył się marsz zorganizowany przez Zamojski Oddział Obozu Narodowo-Radykalnego, ku czci pamięci naszych prawdziwych bohaterów, Żołnierzy Wyklętych, którzy kłamliwie określani są przez spuściznę komunizmu w Polsce, bandytami. Okoliczność poprzedziła msza święta o godzinie 16:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Zamościu. Z tego miejsca o godzinie 17:15 wyruszył marsz, ulicą marszałka Józefa Piłsudskiego do Rynku Wielkiego. Marsz zwieńczyło przemówienie gości specjalnych i złożenie wieńców przed pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Partyzantów. Po Marszu, o godzinie 19:30 w Nadszańcu (miejsce dawnego Barcode) odbył się koncert Bastiego, Ptaka i WHSP.

Żołnierzami Wyklętymi byli wszyscy Ci, którzy po klęskach III Rzeszy postanowili zatrzymać broń w ręku i stawić czoło kolejnemu okupantowi, jakim byli komuniści. Kiedy wybuchła II wojna światowa, ich młodość została okrutnie przerwana, jeśli nie zostali z nich wypędzeni, ich domy zostały zburzone, wielu z ich przyjaciół, czy nawet bliskich zamordowano w bestialski sposób, a nieugięta walka o wolność, wyczerpała ich do granic możliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Mimo to nie przestawali marzyć o prawdziwie wolnej Polsce i do kresu swoich dni walczyli ze służbami podległymi Stalinowi, często trafiając do nieludzkich więzień, gdzie podczas przesłuchań wyrywano im paznokcie, bito na zmianę nieustannie przez kilka dni nawet kobiety w ciąży. Ci ludzie podczas cierpień myśleli o nas, o naszym bycie, pamiętajmy o nich chociaż przez te kilka godzin.

 

Kliknij, aby dodać komentarz

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Wiadomości

Ile kosztuje nasze miasto?

Agnieszka CiurysekLuty 20, 2017

EduTargi pomogą wybrać szkołę

Agnieszka CiurysekLuty 20, 2017

Piotr Małysz jednym z najlepszych Radnych w Polsce

Lucyna StempelLuty 20, 2017

Zahaczyć o Green Velo

Lucyna StempelLuty 20, 2017

Mistrz obu stołów

Lucyna StempelLuty 20, 2017

Zamość włącza się do ogólnopolskiej akcji „Rowerowy Maj”

Lucyna StempelLuty 20, 2017

Konkurs Miau – Wyniki!

Tomasz KrywionekLuty 20, 2017

Stypendia Prezydenta dla zamojskich sportowców

Lucyna StempelLuty 20, 2017

Ola Baranowicz zaprasza do Maroko

Tomasz KrywionekLuty 20, 2017

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Nowy Kurier Zamojski.