Comber z sarny na podium, ale kaczka poleciała dalej

2
518
reklamakasastefczyka sepator provident sepator yamahaszkola sepator

Comber z sarny na podium, ale kaczka poleciała dalej

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. W szranki o palmę pierwszeństwa stanęły 784 koła. Z Lubelszczyzny zgłosiło się 105 zespołów. Lubelski półfinał przeprowadzono 22 czerwca w Nałęczowie. Gminę Łabunie oraz Zamojszczyznę reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Ruszowa. Potrawa konkursowa to: Comber z sarny na poduszce z kulaszy w towarzystwie sosów tricolore: czerwonego z żurawiny, brązowego z prawdziwków i zielonego z hałajdy. 

Wybór nie był łatwy. Wszystkie potrawy miały w sobie „to coś”. Liczył się jednak smak, wygląd i nawiązanie do tradycji. Ostatecznie decyzją Jury III miejsce przyznano KGW Ruszów. II miejsce zdobyło KGW Sadurki. Najlepszą potrawą Lubelszczyzny w tegorocznej edycji została kaczka z modrą kapustą zaproponowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Swojaki Tarzymiechy Trzecie. To właśnie kaczka z Tarzymiech poleci we wrześniu na ogólnopolski finał do Poznania. 

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. No cóż, danie z KGW Ruszów nie miało sobie równych. Czyżby to była ustawka? Bo aż trudno uwierzyć, że takie danie nie przeszło. Nazwa, przepis, tylko lokalne składniki.

  2. Kaczka z TARZYMIECH, a nie z Tarzymiechów 😂
    Brawo dla Pan z KGW Swojaki. Kaczkę próbowałam osobiście i jak najbardziej zasłużyła na pierwsze miejsce 😊

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here